Exploze, nova

Brzy nás čeká magická podívaná: Noční obloha nad Českem po 80 letech znovu zazáří, ale ne díky Měsíci

  • Oblohu rozzáří hvězdná exploze
  • Vidět bude i bez dalekohledu

Mějte oči na stopkách a připravte se na jedinečnou událost, která se odehraje jen jednou za život. Noční oblohu brzy ozdobí exploze novy T Coronae Borealis neboli T CrB a viditelná bude pouhým okem, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Vozítko NASA Perseverance si na Marsu našlo kamaráda. Černý pasažér se od něj nehne na krok


Nebeská show bude viditelná i pouhým okem

Prakticky každým dnem se podle vědců může na nebi objevit nová hvězda. Na noční obloze se ale dlouho nezdrží, ve skutečnosti totiž půjde o hvězdnou explozi, takzvanou novu, která se opakuje přibližně jednou za 80 let.

Dvojhvězdný systém v souhvězdí Corona Borealis je za normálních okolností příliš slabý na to, abychom jej mohli vidět bez dalekohledu. Ale přibližně jednou za lidský život bílý trpaslík T Coronae Borealis nahromadí tolik vodíkového a heliového plazmatu, až dojde ke spuštění termonukleární reakce. Světlo z výbuchu šířící se vesmírem způsobí, že na noční obloze se na několik dní zdánlivě objeví nová hvězda.

Za normálních okolností má T CrB jasnost 10 magnitud, což je příliš málo na to, aby byl pozorovatelný pouhým okem. V okamžiku, kdy dojde k explozi, se však magnituda změní na 2, což znamená, že na obloze bude zářit přibližně stejně jasně jako Polárka. Pro vysvětlení: V astronomii platí, že čím je objekt jasnější, tím nižší je jeho magnituda; například magnituda Měsíce v úplňku je -12,6.

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Obloha znovu zazáří

I letos lidstvo rekurentní novu uvidí bez dalekohledu, tedy za předpokladu bezoblačné oblohy. Zahlédnout půjde kdekoliv na severní polokouli, kde ji najdete v souhvězdí Severní koruny, které se nachází mezi souhvězdími Pastýře a Herkula. Po dosažení maximální jasnosti by měla být nova viditelná pouhým okem několik dní a obyčejným dalekohledem něco přes týden. Poté na další desítky let opět vyhasne.

„V Mléčné dráze a okolních galaxiích se vyskytuje asi jen 10 rekurentních nov, kdy po vzplanutí se obě hvězdy vrátí do normálního stavu,“ vysvětluje vědec Sumner Starrfield z Arizonské státní univerzity (ASU), jehož tým bude jev podrobně studovat.

„Většina hvězd se stává novami nečekaně, bez varování,“ doplňuje William J. Cooke z NASA. „T Coronae Borealis je však jednou z deseti opakujících se nov v galaxii. Z posledního pozorování z roku 1946 víme, že hvězda slábne přibližně více než rok, než se stane extrémně jasnou. T CrB začala slábnout v březnu loňského roku, takže očekáváme, že se z ní stane nova v období do září.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience,The Space, Science Alert, NASA, Live Science

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. Hvězda jasná jako Polárka oblohu moc nerozzáří. Určitě zajímavý fenomén, rád bych si všiml, ale normálního člověka to nejspíš nijak neosloví.

    1. Osobně si taky myslím. Líbilo by se mi videt to, ale a i nedávají den kdy se zaměřit. A každý den půlku noci pracující člověk opravdu nebude čekat jestli něco uvidí nebo ne. Takže smůla no..

      1. Nevědí. Spíš mě překvapuje, že vědí (nebo si myslí, že vědí), že to bude do září. A i když mě tyhle věci zajímají, myslím, že si nevšimnu. Leda by někdo včas dal vědět, že už to začalo!

  2. Snad to natočí Webbův teleskop. Čekat s podepřenou hlavou do září, jestli se někde ve vesmíru nerozzáří malé světýlko asi nedává smysl. Tu rozhodující vteřinu nikdo zrakem nezachytí, nehledě na pozorovací podmínky. A taky to může být mimochodem ve dne.

  3. Pod pojmem obloha zazari si predstavuji neco jineho nez druhou polarku. Proboha proc to ti lide takto pisi??
    ?

Comments are closed.