- K Zemi se blíží výjimečná kometa
- Čeká nás úchvatná podívaná?
V posledních letech bylo možné pozorovat hned několik vzácných komet. Počátkem února loňského roku prolétla v blízkosti Země C/2022 E3 (ZTF), neformálně nazývaná „neandrtálské kometa“, a v průběhu letošního dubna upoutala pozornost kometa 12P/Pons-Brooks, která měla sklon k náhlému vzplanutí jasnosti a chvílemi vypadala, že chrlí plynné přívěsky připomínající rohy.
Nepřehlédnete: Nejdetailnější snímek vesmíru bere dech. Skládá se ze 170 milionů fotografií
Noční obloha zazáří
Obě komety byly bohužel jen stěží viditelné, pokud jste se tedy zrovna nenacházeli mimo civilizaci, kde pozorování nerušil světelný smog. Ale dokonce i s dobrým příručním dalekohledem vypadaly poměrně nevýrazně a jevily se jen jako slabé, rozmazané světelné skvrny. Koncem letošního léta však budeme mít možnost pozorovat jasně viditelnou kometa, říkají astronomové.
Kometa blížící se k Zemi dostala nezvykle dlouhé jméno – C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Ve svém názvu nese oba instituty („tsuchinshan“ znamená v mandarínštině „purpurová hora“, pozn. red.). Písmeno C zase odkazuje na skutečnost, že jde o kometu s otevřenou trajektorií, která pravděpodobně unikla z dráhy Slunce. Následuje rok objevu, tedy 2023. Písmeno A3 pak odkazuje na skutečnost, že se jedná o třetí objev v první polovině ledna. A ATLAS je pro změnu robotický systém včasného varování vyvinutý speciálně pro detekci blízkozemních asteroidů.
Mnohem zajímavější je však skutečnost, že až se tato kometa přiblíží ke Slunci a Zemi, mohla by zářit jasněji než mnohé hvězdy na noční obloze. Mělo by se tak stát 28. září. O několik týdnů později – 12. října – proletí kolem naší planety ve vzdálenosti „pouhých“ 71 milionů kilometrů.
K Zemi se blíží kometa C/2023 A3
Jiné okem viditelné objekty, například Betelgeuze v souhvězdí Orionu, mají magnitudu kolem 0,42 a Antares, nejjasnější hvězda v souhvězdí Štíra, má magnitudu jen o málo větší než 1.
V nejbližším bodě k Zemi by magnituda C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) mohla dosáhnout ještě oslnivější hodnoty -0,2, což by z ní učinilo jeden z nejjasnějších objektů noční oblohy. Astronomové říkají, že když vezmou v úvahu vliv rozptylu, kdy prach a led komety odráží světlo ze Slunce, mohla by kometa dokonce dosáhnout magnitudy -5.
C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) by měla být nejjasnější ve dnech před nebo po 12. říjnu, kdy se objeví na obloze poblíž souhvězdí Hydry a Poháru.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space
Velmi zavádějící titulek ,,Brzy nás čeká magická podívaná ,,který má přilákat čtenáře na možný úkaz mezi zářím a řijnem.😂