- Vrchol vojenské techniky?
- Velká Británie testuje energetickou zbraň
Po úspěšné zkoušce laserové zbraně DragonFire (česky Dračí oheň) je tento pokročilý systém nové generace připraven vstoupit do sériové výroby. S cenou 10 liber (asi 300 korun) za výstřel může výrazně snížit závislost britské armády na drahé munici, píše server Interesting Engineering.
Nepřehlédněte: Vědci jsou zmatení. K Zemi se nečekaně obrátila supermasivní černá díra
Dračí oheň trefí objekt velikosti minci
Projekt DragonFire se datuje do roku 2017, kdy britské ministerstvo obrany zadalo seskupení DragonFire Consortium výrobu prototypu nové laserové zbraně. Projekt v hodnotě 100 milionů liber má ukázat, zda tato technika může zvýšit bojeschopnost britské armády.
Během posledního testu na zkušební střelnici na Hebridách v severozápadním Skotsku vysokoenergetický laser LDEW (Long-range laser directed energy weapon) zasáhl „nepřátelské cíle“ s naprostou lehkostí.
„Dračí oheň“ se vyznamenal už při prvních zkouškách proti vzdušným cílům v loňském roce, kdy sestřelil letící dron na vzdálenost asi 3,5 kilometru, ale maximální dosah supermoderního laseru je přísně tajný.
„Systém DragonFire LDEW se při testování osvědčil a má skutečný potenciál změnit obranyschopnost naší země,“ uvedl Ben Maddison z Laboratoře obranné vědy a techniky. „LDEW nabízí řadu významných výhod, včetně snížení logistické a finanční zátěže a vedlejších škod při operacích.“
A newly declassified video shows the power of our DragonFire #laser in action
This technology is the result of joint working with world-class industry partners
For more on #DragonFire 👉 https://t.co/dXrYitxx6f@Leonardo_UK @QinetiQ @MBDAGroup pic.twitter.com/2CrHODAh7O
— Dstl (@dstlmod) March 11, 2024
Laserové dělo budoucnosti
Kanón využívá laserový paprsek o výkonu 50 kW a dokáže sestřelovat cíle o velikosti malé mince na vzdálenost několika kilometrů. Z vojenského hlediska je také neuvěřitelně ekonomický, protože jeden výstřel stojí přibližně 10 liber, v přepočtu zhruba 300 korun.
„Drony jsou opravdu dobrým příkladem cíle, proti kterému je laserová zbraň velmi účinná. V našich zkouškách jsou bezpilotní letouny jedním z cílů, které jsme několikrát úspěšně zasáhli na opravdu velkou vzdálenost,“ vysvětluje Maddison.
Británie není jedinou zemí, která se vývoji laserových zbraní dlouhodobě věnuje. Například americká armáda testuje laserovou techniku již desítky let, ale technické překážky zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli.
Americké válečné námořnictvo však již vyzkoušelo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws, který z paluby vojenské lodě Ponce zasáhl malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering