Kalina, laser

Britové otestovali Dračí oheň. Výkonné laserové dělo dokáže sestřelit minci na vzdálenost jednoho kilometru

  • Vrchol vojenské techniky?
  • Velká Británie testuje energetickou zbraň

Poslední zprávy z Velké Británie definitivně dokazují, že věk laserových zbraní už je definitivně tady. Země nadále modernizuje svou armádu a teď otestovala svou nejpokročilejší zbraň Dragonfire (Dračí oheň). Podle expertů může kanón způsobit revoluci ve válkách, protože nepotřebuje žádnou munici. A co víc, neviditelný paprsek laseru dokáže zasáhnout cíl o velikosti mince, který se pohybuje rychlostí světla.


Nepřehlédněte: Netflix vám chce sebrat levný tarif. Potřebuje vydělat víc peněz na předplatném


Britský zázrak Dragonfire

Laserový kanón je přesně zaměřen na malý dron letící obrovskou rychlostí daleko v dálce. O několik okamžiků později se kvadrokoptéra zřítí do moře, z boje byla vyřazena výstřelem, který stál méně než láhev dobrého vína. Pokud si myslíte, že jde o scénu ze sci-fi filmu, zamyslete se znovu.

Něco podobného se před několika dny skutečně stalo. Británie poprvé vystřelila z výkonné laserové zbraně Dragonfire na vzdušné cíle. Zkouška laserové řízené energetické zbraně (LDEW) na střelnici ministerstva obrany Hebrides Range měla dokázat, jestli je v bojovém nasazení opravdu praktická a účinná.

V souvislosti s měnící se tváří války se dnes na bojištích používají levně sestavené bezpilotní letouny. Boj proti těmto jednorázovým útočným prostředkům, které mohou být nasazeny ve stovkách a dokonce tisících kusů, může obraně napadené země způsobit velké problémy. A to nehovoříme o tom, že provoz protiraketové obrany je velice finančně nákladný.

Laserové zbraně mají řadu výhod. Každý výstřel se pohybuje rychlostí světla a zbraň, jako Dragonfire (Dračí oheň), může zasáhnout více cílů současně. Ačkoli britská vládá žádné podrobnosti nezveřejnila, již dříve uniklo, že kanón využívá laserový paprsek o výkonu 50 kW.

Podle všeho se jedná o dělo založené na svazcích dopovaných skleněných vláken, které se zapojují do systému pro slučování paprsků, který je stále velmi přísně utajován. Ve věži je namontována také elektrooptická kamera a sekundární laser pro vyhledávání cílů a zaměřování paprsku.

Laserové dělo zasáhne cíl o velikosti mince

Zbraň je tak přesná, že dokáže zasáhnout pětikorunu na vzdálenost jednoho kilometru. Náklady na jeden výstřel však činí přibližně jen 300 korun, oproti běžným raketám pakatel. Projekt v hodnotě 100 milionů liber má zvýšit bojeschopnost britské armády. Teoreticky by laserové dělo mělo být schopné sestřelovat bezpilotní letadla, hypersonické rakety, miny či minometné granáty.

Británie není jedinou zemí, která se vývoji laserových zbraní dlouhodobě věnuje. Například americká armáda testuje laserovou techniku již desítky let, ale technické překážky zatím podle všeho neumožnily její použití na bitevním poli. Americké válečné námořnictvo však již vyzkoušelo v roce 2014 v Perském zálivu laserový systém zvaný Laws, který z paluby vojenské lodě Ponce zasáhl malé plavidlo a malé bezpilotní letadlo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, New Atlas

Total
0
Shares