- Studenti z Británie se překonali
- Postavili skutečné létající kolo
Studenti univerzity v Southamptonu znovuzrodili bájný stroj Jana Tleskače. Vytvořili skutečné létající kolo a před několika měsíci s ním dokonce vyhráli svou první soutěž.
Nepřehlédněte: Vědci mění sci-fi na realitu. Ukázali svetr, který blokuje technologie rozpoznávání obličejů
Fascinující fenomén létajícího kola
Létající kolo jako z románů Jaroslava Foglara je realitou. Nejenže existuje, ale už dokonce vyrazilo na svůj první let. Kolo se zúčastnilo soutěže Formula Flight, pořádané organizací Human Powered Flight. Podle internetových stránek této skupiny je létání na lidský pohon sport, který kombinuje extrémní atletiku s téměř nemožným inženýrstvím.
Vzhledem k tomu, že i sebetrénovanější člověk dokáže vyvinout maximální výkon pouze po dobu několika sekund či minut, musí mít létající kolo, odborně nazvané human-powered aircraft (HPA), co nejlehčí konstrukci. Přesto je dosažení letu poměrně obtížné, i když ne nemožné, jak uvidíte ve videu.
Super Lazarus a jeho rekordní let
Univerzitní šlapolet se jmenuje Super Lazarus. Postavený je z XPA pěny, uhlíkových vláken a balsového dřeva. Rozpětí křídel dosahuje 24 metrů a hmotnost bez pilota je 51 kilogramů. Vrtule o průměru tři metry umístěná hned za kabinou, ve které je šlapající sportovec, dodá takový výkon, že se kolo nakonec odlepí od země.
Ačkoli tým z poslední soutěže, nazvané Icarus Cup, kterou pořádal britský klub létání na lidský pohon (BHPFC), neodjel s cenami, dosáhl jiného významného úspěchu. Super Lazarus letěl rekordních 31 sekund.
Snaha o výrobu šlapoletu na Southamptonské univerzitě (SUHPA) se datuje do roku 2019, kdy tým studentů navrhl prototyp Lazarus Mk1.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem SUHPA, zdroj: Interesting Engineering
Autoři tohoto článku zřejmě nevědí,že na lidský pohon byl už přeletěn kanál La manche.Letadlo vystaveno v muzeu astronautiky a letectví ve Wasingtonu.
Svatá pravda, pamatuji
Nejen to. Člověkem poháněný letoun přeletěl z Iraklionu na Krétě na Santorini jako bájný Daidalos a Ikaros a to bylo v roce 1988. To je vzdálennost 115km.
Gossamer Albatross získal Kremerovu cenu za přelet La Manche v roce 1979.