- Asteroid o 500 atomovek může ohrozit Měsíc.
- NASA zná přesné datum potenciální srážky.
Astronomové Národního úřadu pro letectví a vesmír použili teleskop Jamese Webba (JWST) k pozorování asteroidu 2024 YR4, o kterém se na začátku roku hovořilo v souvislosti s tím, že by mohl narazit do Země. Podle posledních výpočtů riziko srážky kleslo na hodnotu 0,001 %, takže lidstvo si může definitivně oddechnout. Vědci však nevylučují, že planetka nenarazí do Měsíce.
Nepřehlédněte: YouTube zavádí velkou novinku. Videa bez reklam se přehrají i bez předplatného
Do Měsíce může narazit asteroid
V lednu média varovala, že u asteroidu 2024 YR4 existuje nepříjemně vysoká šance, že v roce 2032 zasáhne Zemi, a to ve výši 3,1 %. Nejnovější pozorování tuto možnost naštěstí zcela vyloučila, ale data z teleskopu Jamese Webba (JWST) naznačují, že stále existuje šance, že se srazí s Měsícem.
2024 YR4 patří do kategorie asteroidů, které se pravidelně přibližují k Zemi, což zvyšuje pravděpodobnost případného impaktu. Jejich nevyzpytatelná oběžná dráha je způsobena gravitační přitažlivostí Jupiteru. Takže i když nás YR4 v dohledné době přímo neohrozí, teoreticky může představovat hrozbu do budoucna. Podle astrofyziků se přiblíží nejblíže k Zemi 22. prosince 2032, přičemž další průlet kolem modré planety je očekáván o 20 let později, v roce 2052.
2024 YR4 je na vrcholu seznamu hrozeb
NASA popisuje asteroid 2024 YR4 jako kosmický objekt, který měří odhadem 39 až 91 metrů. Co by se stalo, kdyby se vědci spletli a on do Země opravdu narazil? Programátor Alvaro Gracias Montoya, vystupující na internetu pod přezdívkou MetaBallStudios, vytvořil vizualizaci, která impakt vesmírného tělesa s modrou planetou ukazuje.
Simulace naznačuje, že pokud by asteroid 2024 YR4 se Zemí srazil, zničil by oblast o velikosti Washingtonu a uvolnil energii o síle až osmi megatun, což odpovídá 500 atomovým bombám svržených na Hirošimu. Pro srovnání: Zatímco 2024 YR měří asi 91 metrů, tak rozměry planetky Chicxulub, která vyhubila dinosaury, se odhadují na 10 až 15 kilometrů.
Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: New Scientist