- Nejrychlejší hvězda ve vesmíru míří do středu Mléčné dráhy.
- Letí rekordní rychlostí, hlásí vědci.
Komunita vesmírných nadšenců jásá. Dobrovolníkům z občanského vědeckého projektu Backyard Worlds, který se pídí po záhadné deváté planetě, se podařilo najít hvězdu, jež nemá obdoby.
Nepřehlédněte: NASA oznámila zásadní objev! Měsíc má dost kyslíku na to, aby udržel naživu miliardy lidí po dobu tisíců let
Rychle letící těleso CWISE J1249+3621
Vesmír je plný překvapení. Při analýze snímků objevili astronomové hvězdu, která se osamoceně řítí kosmem rychlostí přes 1 900 000 km/h, tedy asi 1 500krát rychleji než zvuk! Naštěstí tento galaktický uprchlík míří jinam a ne směrem k Zemi.
Vědci zjistili, že se jedná o vzácného podtrpaslíka třídy L s velmi nízkou hmotností a teplotou. Výzkum se svým týmem vedl profesor na Kalifornské univerzitě v San Diegu Adam Burgasser, výsledky pak zveřejnil v časopise The Astrophysical Journal Letters.
„Rychlost a trajektorie hvězdy ukázaly, že se pohybuje dostatečně rychle na to, aby mohla potenciálně uniknout gravitaci Mléčné dráhy,“ citoval portál Science Daily Burgassera.
Vesmír je plný záhad
Vědci se nyní snaží přijít na to, co extrémní rychlost hvězdy způsobilo. Uvažují o tom, že mohla být „nakopnuta“ supermasivní černou dírou Sagittarius A*, která se nachází ve středu naší galaxie.
Další možností je, že objekt CWISE J1249+3621 byl vystřelen z kulové hvězdokupy prostřednictvím dynamické interakce s černými dírami v jejím centru. Třetí možností je, že hvězda vůbec nepochází z Mléčné dráhy, ale pouze naší galaxií prolétá.
Experti již oznámili, že hodlají pokračovat v podrobnějším zkoumání atmosféry CWISE J1249+3621, aby zjistili, zda její chemické složení prozradí něco bližšího o jejím původu.
Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: NASA