Chiron, ESO

Bizarní objekt letící mezi Saturnem a Uranem zvláštně mění tvar. Vědci nemají ponětí, odkud pochází

  • Chiron je pozoruhodnou planetkou ze skupiny kentaurů
  • Před lety vyšlo najevo, že se chová jako kometa

Záhadný objekt obíhající mezi Saturnem a Uranem se neobvykle vyvíjí, uvádí zmatení vědci. Obklopen je materiálem, který mění tvar a dokonce se zdá, že občas napodobuje prstence. Jmenuje se 2060 Chiron a astronomové o něm říkají, že je to pozoruhodná planetka ze skupiny kentaurů, která se kromě jiných zvláštností chová jako kometa.


Nepřehlédněte: Tohle si Samsung za rámeček nedá! Neuhlídal ceny Galaxy S24 a fanouškům zkazil překvapení


Zvláštně mění tvar

Objekt (poprvé pozorovaný v roce 1977) je obklopen materiálem, který kolem něj obíhá. Dříve se předpokládalo, že jde o soubor dvou prstenců. Po opakovaných pozorováních však vyšlo najevo, že tento materiál je nestabilní a v současnosti „se zajímavě vyvíjí“.

Za normálních okolností bychom očekávali, že se obíhající materiál kolem malých objektů rychle rozptýlí, říkají vědci. Jenže (2060) Chiron je jedinečný a možná dokonce jediný pozorovaný objekt ve vesmíru, který má dostatek materiálu napodobujícího prstence, ovšem se strukturou, která se mění v průběhu pouhých několika let.

„Kolem Chironu obíhá materiál, který se vyvíjí v relativně krátkých časových intervalech,“ uvedla vedoucí vědecká pracovnice Planetary Science Institute Amanda Sickafooseová.

„Při minulých pozorováních zákrytů hvězd byl kolem jádra Chironu zjištěn materiál, o kterém se předpokládalo, že je skupinou okolních úlomků. Data z roku 2011 byla interpretována jako dvouprstenný systém, podobný tomu, který byl objeven u Charikla. Pozorování z roku 2018 však s touto teorií není v souladu.“ 

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Je to kometa, nebo planetka? Ne, to je Chiron!

Vědci sledovali planetku Chiron i v roce 2020 a všechno zase bylo úplně jinak. Podle všeho nejde o stabilní prstence, ale spíše o mračno materiálu, které se nečekaně vyvíjí.

Chiron je klasifikován jako kentaur, což je malé těleso na „chaotické dráze“ mezi Jupiterem a Neptunem, které protíná dráhu alespoň jedné z planet. O přesném původu kentaurů se toho ví málo, ale je možné, že pocházejí z vnějších částí sluneční soustavy – z oblasti za Neptunem a Plutem, tzv. Kuiperova pásu.

Astronomové při pozorování využívají zákryty, tedy situace, kdy Chiron zakryje nějakou hvězdu na pozadí. „Je to skvělý způsob, jak měřit velikosti a tvary menších objektů v naší Sluneční soustavě,“ uzavírají experti.

Zdroj náhledové fotografie: ESO / NASA, zdroj: The Sun

Total
0
Shares