- Výzkumníci dokázali vytvořit bifaciální solární panel
- Stejná technologie se dříve objevila v ruském vesmírném programu
Běžný solární panel čerpá solární energii prostřednictvím přední strany. Americkým vědcům se však podařilo vyrobit zcela jedinečný typ solárního panelu, který dokáže zachytit i energii odraženou od země – získává tak energii z obou stran.
Nepřehlédněte: Vědci hledali mimozemšťany a objevili tajemný objekt. Přerušovaně mizí a znovu se objevuje
Bifaciální solární panel
Výzkumníci tvrdí, že tyto oboustranné (bifaciální) panely mohou produkovat až o 23 % více energie než jejich monofaciální či chcete-li jednostranné protějšky. Toto procento se nemusí zdát nijak významné, ale peněženka v průběhu let tento benefit rozhodně pocítí.
Oboustranné solární panely se však nemontují na střechy. Nejlépe fungují u země, protože navíc přijímají i sluneční energii odraženou od zemského povrchu. „Standardní metody instalace na střechách obytných budov mají za následek, že na zadní stranu panelu nedopadá dostatek solární energie, což minimalizuje dodatečné výhody, které bifaciální panely nabízí,“ řekl docent na University of Illinois Chicago Jake Edie.
Technologie bifaciálních solárních panelů existuje již od 70. let minulého století, kdy ji začal využívat ruský vesmírný program, ale komerčně životaschopnou se stala teprve nedávno, kdy začala klesat cena solární energie. Náklady na elektřinu vyrobenou ze solární energie se totiž v letech 2010 až 2020 snížily o 85 %.
Konec drahé elektřiny?
Výhody solární energie jsou zřejmé. Používá se nevyčerpatelný zdroj energie, provoz je zcela bezhlučný, bez pohyblivých dílů a prakticky nevyžaduje obsluhu. Navíc neprodukuje žádné emise nebo jiné škodlivé látky. To je důležité, protože spalování uhlí, ropy a plynu znečišťuje atmosféru a zahřívá planetu.
Pokud jde o cenu bifaciálních solárních panelů, tak jsou o něco dražší než tradiční jednostranné panely. Tento rozdíl se však v dlouhodobém horizontu vyrovná, protože vyprodukují více energie.
V průměru může bifaciální panel stát o 2,5 až 5 korun na watt více, ale výhody dlouhodobých finančních úspor a energetické účinnosti nelze popřít, uzavírá server The Cool Down.
Zdroj náhledové fotografie: LCEC / Pixabay, zdroj: thecooldown