Hvězda, Betelgeuze

Betelgeuze se na pokraji smrti chová velmi zvláštně. Hvězda se obrovsky nafoukla a vědce polil studený pot

  • Hvězda Betelgeuze v souhvězdí Orionu se chová divně
  • Nyní je asi 764krát větší než Slunce a má až 19krát větší hmotnost

Kolem hvězdy Betelgeuze v souhvězdí Orionu je v poslední době pořádně rušno. Tento červený veleobr začal před třemi lety viditelně slábnout. V médiích se dokonce začalo spekulovat, zda to není předehra nadcházejícího nebeského ohňostroje a zda z toho nevznikne pro Zemi nějaká újma.


Nepřehlédněte: WhatsApp nově umožňuje upravit zprávy do 15 minut od odeslání. Je to nejlepší funkce za poslední roky


Umírající hvězda

Vědci s odstupem několika let na hvězdu znovu zaměřili výkonný dalekohled a pořídili srovnávací snímky. Z nich vyplynulo, že se její pravidelné cykly kolísání jasnosti změnily a Betelgeuze nyní výrazně zjasnila – v dubnu zářila na 156 % své běžné jasnosti.

Betelgeuze je dnes sedmou (oproti předchozí deváté pozici) nejjasnější známou hvězdou ve vesmíru, což ve vědecké komunitě vyvolává spekulace, že ve vzdálenější budoucnosti exploduje a promění se v supernovu.

A protože leží ve vzdálenosti zhruba 700 světelných let, což je v galaktickém měřítku možné považovat za těsné sousedství, případná exploze by měla vliv i na Zemi. Zhroucení hvězdy doprovodí superexploze, která bude v řádech desítek milionů mnohem jasnější, než naše Slunce.

Půjde o tak intenzivní zdroj světla, že se noc na Zemi změní na den po dobu několika týdnů. Pak začne vše postupně blednout a nakonec nebude „druhé Slunce“ vůbec vidět.

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: garant / Pixabay

Betelgeuze se nafoukla do obrovských rozměrů

Vědci odhadují, že Betelgeuze je stará asi devět milionů let. Životní cyklus hvězd této velikosti přitom činí maximálně deset milionů let. I když už zřejmě pomalu nadešel její čas, za našeho života neexploduje.

Stane se tak pravděpodobně během příštích 200 tisíc až 300 tisíc let, což je z vesmírného hlediska „za chvilku” – srovnejte to s hvězdou, jako je Slunce, které je se svým stářím 4,6 miliardy let teprve v polovině svého života.

V posledních letech Betelgeuze změnila svůj spektrální typ, protože již téměř vyčerpala své zásoby vodíku. Nyní v ní dochází k fúzi helia, což způsobilo, že se nafoukla do obrovských rozměrů: Je asi 764krát větší než Slunce a má asi 16,5 až 19krát větší hmotnost.

Vědci se domnívají, že cyklus způsobený rozpínáním a smršťováním uvnitř hvězdy se dnes zkrátil na polovinu – v současnosti trvá přibližně jen 200 dní. Výzkumníci zatím netuší, co tuto drastickou změnu způsobilo.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
13 komentářů
  1. Tak myslím, že vědce polité potem ani nás to za 200 až 300 tisíc let trápit opravdu nebude

  2. V jednom odstavci jde o milióny a hned zase o miliardy let, v odborných článcích mě to opravdu vadí.

      1. Máte tam chybu pořád. V odstavci délky života Beatlu. 🙂

  3. Hlavně se nebojte, vědce nic nepolilo. To jen pisatel neumí česky.

  4. “Vědci odhadují, že Betelgeuze je stará asi devět milionů let.” Nemělo tam být “miliard” let?

    1. Nene, mělo tam být, že životní cyklus podobné hvězdy je jen cca 10 milionů. V podstatě platí, že čím větší, resp. zářivější, hvězda, tím rychleji spotřebovává vodík a tím kratší život má. Slunce je tak kolen poloviny svého života. A takové červené trpaslíky se odhadují, že by mohly “fungovat” někde kolem 20-100 miliard let…

  5. U nás se zase nafoukla tchýně! jsem zvědav,kdy exploduje !

  6. To psal evidentně jedinec, který nezná ani ty nejprostší základy kosmologie.

    Betelgeuse jako opravdu masivní hvězda má staří v milionech let a nikoli miliardách.

Comments are closed.