- Máme pro vás čtyři tipy, jak chránit mobil na dovolené
- Bateriím škodí horko, vlhko i nadmořská výška
Baterie mobilních telefonů na dovolených trpí. Jak přírodní vlivy mění výkon akumulátorů nejen u mobilů, ale i fotoaparátů a dalších zařízení? Horko způsobuje, že se baterie rychleji vybíjí. Problémy může přinést i vysoká vlhkost a nadmořská výška. Poradíme vám, jak svá zařízení chránit a zachovat plnou kapacitu akumulátoru.
Nepřehlédněte: Přežije člověk na Marsu? Ano, ale následky mohou být strašlivé!
1. Nevystavujte mobil horku
Přehřívání mobilních telefonů se v létě dá jen stěží vyhnout, ale je třeba mít na paměti, že jim horko škodí, obzvláště pak jejich bateriím. Optimální teplota pro fungování mobilu se pohybuje okolo 20 °C. Obecně pro baterii, potažmo celé zařízení, není vhodné, pokud ho necháte na přímém slunci. Proto je potřeba mobil před vysokými teplotami chránit.
Nevystavujte zařízení horku a nenabíjejte ho na slunci. Je jasné, že mobil budete chtít mít na dovolené pořád při ruce. Člověk nikdy neví, kdy se objeví něco zajímavého, co bude potřeba zachytit.
Lidé si tak často odloží zařízení na vyhřátý stolek, lehátko, nebo dokonce zábradlí. Tím ale jeho baterii vystavují největšímu nebezpečí. Mobil poté nejenže nejde udržet v ruce, ale zároveň se ničí. Naprosto nevhodné pak je položit zařízení například na rozpálené kovové povrchy nebo palubní desku auta.
2. Chraňte svá zařízení před vlhkem
K horkým letním dnům neodmyslitelně patří i pobyt u vody. A právě ta je původcem nejčastějších příčin poruch mobilních telefonů. Kromě přímého kontaktu s vodou není vhodné mobily vystavovat ani vysoké vlhkosti vzduchu. Pokud se vám mobil nepodaří před vodou uchránit a celý ho vykoupete, musíte z něho co nejrychleji dostat vlhkost ven.
Pokud je to možné, vyjměte ze zařízení akumulátor, otřete zejména konektory suchým hadříkem a nechte vše vysušit na vzduchu. Přístroj opětovně nabijte a zapněte, až když je mobilní telefon zcela suchý.
Nepřehlédněte: Vybíjí se váš telefon s Androidem příliš rychle? Pak vyzkoušejte tento trik
3. Pozor na pády mobilu do písku
Na pláži hrozí nejen nebezpečí z přehřátí nebo navlhnutí, pro mobilní telefony a jejich baterie jsou riziková i zrnka písku nebo malé kamínky. Ty se totiž mohou dostat do portu pro nabíjení a omezit tak možnosti kontaktu nabíječky s akumulátorem. Při nabíjení pak může docházet k problémům. Chraňte proto svá zařízení tak, že je schováte do pouzdra, případně využijte záslepky proti prachu, kterými pokryjete alespoň nabíjecí porty.
4. Ve vysoké nadmořské výšce mějte mobil v teple
Pokud jste milovníci aktivního odpočinku, možná volíte raději výlety do přírody než dovolenou na pláži. Pravděpodobně se vám stalo, že jste na výšlap vyráželi s plně nabitým mobilem a po zdolání vrcholu vás překvapilo, o kolik procent poklesla kapacita baterie. Ačkoliv se to může zdát nepravděpodobné, i vysoká nadmořská výška není pro baterii vašeho zařízení příznivá.
S rostoucí nadmořskou výškou totiž klesá procento kyslíku ve vzduchu. To může způsobit, že se baterie vybije rychleji. Ve vysoké nadmořské výšce je navíc chladnější počasí, které baterii také neprospívá. Pokud jste horalové, můžete svá zařízení chránit alespoň před zimou, a to tak, že je uložíte například do vnitřní kapsy bundy, kde je tepleji.
Zdroj náhledové fotografie: Jamie Street / Unsplash, zdroj: batteryshop