- Vědci našli záhadný vodní svět
- Planetu zkoumá Webbův vesmírný aparát
Zdá se, že vesmírný dalekohled Jamese Webba má práce nad hlavu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v nejnovějším prohlášení uvedl, že vědcům poskytl nové informace o „mini-neptunské“ planetě, která se od Země nachází 50 světelných let daleko.
Nepřehlédněte: Čínské kosmické plavidlo se ve vesmíru několikrát spojilo s neznámým objektem. Nikdo netuší, co to bylo
Webb zkoumá vzdálený svět
Astronomové planetu označovanou GJ 1214b poprvé objevili v prosinci 2009. Pozorování Hubbleovým vesmírným dalekohledem naznačovala, že jde o vodní svět obklopený hustou atmosférou, která je plná páry. Američtí vědci na základě toho usuzovali, že je to nový typ planety – vodní svět zahalený párou. Nedávná pozorování této záhadné planety pomocí Webbova teleskopu však zjistila víc.
Z nových dat vyplývá, že planeta není bohatá na vodík a na straně přivrácené k hvězdě má její povrch teplotu 276 stupňů Celsia, což existenci života zcela vylučuje. Vědci na druhou stranu očekávali ještě vyšší teploty, takže naměřené výsledky jsou víceméně pozitivním překvapením.
Těleso GJ 1214b je větší než Země, ale menší než Uran. Nachází se v souhvězdí Hadonoše, měří v průměru zhruba 2,7krát víc než naše planeta a má přibližně sedminásobnou hmotnost. Exoplaneta obíhá ve vzdálenosti kolem dvou milionů kilometrů kolem hvězdy typu červeného trpaslíka.
Vědci čekají na citlivější přístroje
Velkou hádankou je, zda GJ 1214b je či není názornou ukázkou toho, jak vypadají ostatní planety této skupiny. Jsou ostatní mini-neptuny také chladnější, než se předpokládá? To je otázka, na kterou snad astronomové někdy dostanou uspokojivou odpověď.
Dosud byly ve vesmíru objeveny tisíce exoplanet. Vědci však nemohou jednoznačně určit, zda jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry, jako je Saturn nebo Jupiter. V budoucnu by měly výrazně pomoci teleskopy nové generace, jako např. chystaný Nancy Grace Roman Space Telescope, od kterého experti očekávají, že vše změní a výzkum kosmu posune na zcela novou úroveň.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR