LFBOT, exploze

Astronomové zaznamenali ve vesmíru extrémně jasný záblesk Finch. Nedokážou si ho vysvětlit

  • Vědci pozorovali intenzivní explozi.
  • Došlo k ní na nečekaném místě.

Nedávné pozorování provedené pomocí Hubbleova teleskopu přivedlo astronomy do rozpaků. V prostoru mezi dvěma galaxiemi vzdálenými více než tři miliardy světelných let byla detekována nevysvětlitelná exploze LFBOT (Luminous Fast Blue Optical Transients). Podle vědců to představuje zásadní problém, protože se až dosud domnívali, že události tohoto typu mohou být typem masivní supernovy – tedy něco, o čem se předpokládalo, že se vyskytuje pouze v hranicích galaxií.


Nepřehlédněte: iPhone 16 dostane funkci z nejlevnějších telefonů. Naučí se zapauzovat nahrávané video


Ve vesmíru dochází k nevysvětlitelným explozím

LFBOT jsou vzácnou třídou astronomických jevů, poprvé byly objeveny v roce 2018. Tyto události se vyznačují zářivým zábleskem modrého světla, který během několika dní zmizí.

První LFBOT s označením AT2018cow a přezdívkou „Kráva“ byl až stokrát jasnější než běžná supernova a vykazoval neobvyklé chování na různých vlnových délkách, včetně rádiových vln a ultrafialového a rentgenového záření.

V posledních letech bylo zachyceno několik dalších LFBOT, obvykle pojmenovaných podle zvířat, a jsou prostě divné – neuvěřitelně jasné, nejméně desetkrát jasnější než běžné supernovy, a neuvěřitelně žhavé; proto v zaznamenaných datech mají namodralý odstín.

Nedávno objevený LFBOT Finch byl spatřen v mezigalaktickém prostoru, asi 50 000 světelných let od nejbližší galaxie, což zpochybňuje dosavadní vědecké teorie. Experti v současné době zvažují dvě možná vysvětlení této události.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Extrémně žhavý LFBOT Finch

Jedna z teorií předpokládá, že by se mohlo jednat o hvězdu roztrhanou černou dírou střední hmotnosti, která se nachází v jádrech některých kulových hvězdokup. Další možností je, že Finch byl kilonovou, která vznikla srážkou dvou neutronových hvězd nebo neutronové hvězdy a černé díry. K potvrzení těchto teorií však jsou zapotřebí pozorování pomocí teleskopu Jamese Webba.

Už dnes je nicméně jisté, že objev „Finche“ přidává další nejistotu do chápání LFBOT a zpochybňuje stávající astronomické modely. „Čím více se o jevu LFBOT dozvídáme, tím více jsme zmatení,“ říká astronom ESA Ashley Chrimes. „Nyní jsme zjistili, že LFBOT se mohou vyskytovat daleko od nejbližších galaxií a poloha exploze Finch není taková, jakou bychom očekávali od supernovy.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science & Nature, arXiv

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..