Mléčná dráha

Astronomové zachytili záhadný signál ze vzdálené galaxie! Jsou to snad ufoni?

  • Vědci zachytili vzkaz z vesmíru!
  • Signál přichází z cizí galaxie

Vědci zachytili zvláštní druh rádiového signálu z galaxie, která je od Země vzdálená téměř 9 miliard světelných let. Lovci UFO mají jasno, jedná se o zprávu od inteligentního života. Upozornil na to server Metro.


Nepřehlédněte: Všichni modroocí lidé jsou potomky jednoho člověka, který se narodil před tisíci lety


Odkud signál pochází?

Astronomové detekovali rádiový signál z extrémně vzdálené galaxie. Zaznamenal ho radioteleskop GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) v Indii.

A zatímco příznivci záhad se domnívají, že je dílem mimozemšťanů, skutečnost je mnohem méně zajímavá – signál směrem k Zemi vyslala galaxie s názvem SDSSJ0826+5630 v době, kdy byl vesmír starý pouhých 4,9 miliardy let.

Zvláštností nově zachyceného rádiového signálu je to, že je vysílán na specifické vlnové délce známé jako čára 21 cm. „Je to ekvivalent pohledu zpět v čase o 8,8 miliardy let,“ říká kosmolog Arnab Chakraborty.

„Galaxie vysílají různé druhy rádiových signálů. Tento konkrétní signál bylo až dosud možné zachytit pouze z blízké galaxie.“

FRB, signál
Zdroj: Chalmers University of Technology

Co je čára 21 cm?

V astronomii je čára 21 cm, známá také jako čára vodíku, spektrální čára elektromagnetického záření o frekvenci 1420 MHz. Rádiové teleskopy naladěné na tuto vlnovou délku mapují neutrální vodík (H I) po celé obloze.

Kanadští a indičtí vědci byli schopni zachytit signál pomocí obřího radioteleskopu v Indii. Konkrétně se spolehli na techniku zvanou gravitační očkování.

Na tak ohromnou vzdálenost, kde se nachází galaxie SDSSJ0826+5630, žádný pozemský teleskop nevidí. Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postaví těleso s ohromnou gravitační silou, světlo se ohne tak, že samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa. Jde o časoprostorový trik, který ve 30. letech minulého století předpověděl Albert Einstein.

Vědci doufají, že jejich výsledky by mohly rovněž vést k novým způsobům výzkumu takových galaxií se současnými nízkofrekvenčními radioteleskopy – a tím i k odhalení dalších tajemství vývoje vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares