Signál

Astronomové se snaží rozluštit záhadu hvězdy, která náhle zmizela z oblohy. Kam se poděla?

  • Z oblohy zmizely beze stopy stovky hvězda
  • Kam se poděla?
  • Vědci mají odpověď

Astronomové oznámili, že z oblohy právě zmizela hvězda. Červený veleobr se stával stále jasnějším, jako kdyby se chystal k explozi, ale pak dramaticky pohasl a ztratil se z dohledu teleskopů, píše server Universe Today.


Nepřehlédněte: První země chystá zákaz sociálních sítí. Děti mladší 16 let se na Facebook, YouTube a Instagram nedostanou, a to ani se souhlasem rodičů


Neúspěšná supernova

Vědci si v nové vědecké práci pohrávají s myšlenkou, že některé hvězdy jsou zkrátka příliš velké na to, aby explodovaly. Zřejmě existuje rozmezí hmotností, kdy má hvězda vše, co potřebuje k tomu, aby se stala supernovou.

Někdy ale možná dojde ke kolapsu, její jádro se rychle promění v černou díru a k ničivé explozi a supernově vůbec nedojde. Proto se zdá, že některé hvězdy z oblohy mizí bez vysvětlení. K tomuto vzácnému jevu došlo zřejmě i u pozorované hvězdy M31-2014-DS1.

Podle vědců M31-2014-DS1 mezi lety 2014 a 2016 zjasnila o 50 procent během pozorování ve středním infračerveném světle a v následujících letech postupně slábla. Tento trend byl pozorován i v optickém světle, než se hvězda v roce 2023 stala nedetekovatelnou jak v optickém, tak v infračerveném spektru.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Z hvězdy se zrodila nová černá díra

Pozorování Hubbleovým teleskopem v roce 2022 zachytila hvězdu před i po zvýšení jasnosti. I při pozorování jinými dalekohledy byla v optickém světle neviditelná a v infračerveném spektru byl přítomen pouze její velmi slabý náznak, zhruba 10 000krát slabší než kdy předtím.

Hvězdy však nejsou světelné vypínače, samy se nevypínají. Něco se muselo stát a astronomové předpokládají, že nejlepším scénářem, který by tuto záhadu vysvětloval, je neúspěšná supernova. 

Vědci porovnali „ztracenou hvězdu“ s jinou možnou neúspěšnou supernovou N6946-BH1 a podobnost obou úkazů podporuje myšlenku, že skutečně zachytili neúspěšnou supernovu.

Zatímco studium mizejících objektů je zajímavé pro astrofyziky, další z motivačních faktorů nalezení odpovědí je možná ještě zajímavější: Hledání Dysonovy sféry, hypotetického způsobu, jak by vyspělé civilizace mohly využít energii hvězdy tím, že by ji obklopily slunečními panely. Pátrání po těchto přechodných jevech by nás mohlo dovést až k vyspělé civilizaci.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Universe Today

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..