- Už za několik dní dojde k přelomové události v historii astronomie
- Vědci z projektu ETH slibují zveřejnění zcela průlomového výsledku
Již za necelé dva týdny mezivládní vědecko-technická organizace Evropská jižní observatoř (ESO) publikuje nové informace o nejtemnějším objektu v Mléčné dráze. Vše nasvědčuje tomu, že budeme svědky historického oznámení, píše portál Science Alert.
Nepřehlédněte: NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit
Bude to mezník?
Zatím si musíme vystačit se spekulacemi, ale na základě toho, co o práci ESO víme, je na místě být opatrně nadšený – prezentované výsledky totiž mají vycházet z projektu Event Horizon Telescope (EHT), což je pole radioteleskopů z různých astronomických observatoří umístěných na různých místech na Zemi.
Prvním obrovským úspěchem EHT byl snímek černé díry, která se nachází v jádru galaxie M87 a od Země je vzdálená 55 milionů světelných let. K zachycení obrazu použili vědci interferometrii, která synchronizovala teleskopy po celém světě a kombinovala je tak vlastně do jednoho obřího teleskopu s vysokou citlivostí.
Astronomers Are About to Make a Massive Announcement About Something in The Milky Way https://t.co/pcz8MkgfVe
— ScienceAlert (@ScienceAlert) April 29, 2022
Projekt již léta studuje naši galaxii, Mléčnou dráhu, která je domovem supermasivní černé díry známé jako Sagittarius A*. Ať už vědci zjistili cokoli, bude to stát za to! Rozhodli se totiž uspořádat velkou simultánní tiskovou konferenci, která bude streamována po celém světě. Existuje velká šance, že to, co zatím drží pod pokličkou, změní způsob, jakým pohlížíme na vesmír.
Víme o nich
Konference bude vysílána 12. května 2022 a jakmile skončí, bude na YouTube zahájen livestream s šesti astronomy. Už dnes víme, že vysílání bude doplněno o rozsáhlý podpůrný audiovizuální materiál. Pochlubí se vědci první fotografií černé díry Sagittarius A*? Vše tomu nasvědčuje!
Černé díry je extrémně obtížné vyfotit, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují hmotu i světlo. Pokud astronomové skutečně získali snímek objektu Sagittarius A*, uvidíme zřejmě něco, co vypadá jako zářící kobliha – zářící oranžový prsten na černém pozadí s červenou mlhou okolo.
Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash