Černá díra

Astronomové objevili černou díru 33krát těžší než Slunce. Nachází se rekordně blízko Země

  • Vědci nečekaně objevili černou díru
  • Leží překvapivě blízko Země

Jen máloco vědce potěší, jako objev nové černé díry. Nesmí se však nacházet nečekaně blízko Země, alespoň v kosmickém měřítku. Nově nalezený spící obr v Mléčné dráze je zhruba 33krát těžší než Slunce. Odborníky americké agentury NASA také ohromilo, že se nachází v souhvězdí Orla ve vzdálenosti 1926 světelných let, což z něj činí druhou k Zemi nejbližší známou černou díru.


Nepřehlédněte: Sbohem a šáteček. Samsung ukončil podporu telefonu, který byl v Česku bestsellerem


Za humny našli černou díru

Černé díry jsou tím nejpodivnějším, co se ve vesmíru nachází. Jde o oblasti časoprostoru ohraničené vnějším nefyzickým povrchem zvaným horizont událostí, za který nemůže uniknout žádné světlo. V podstatě nasávají vše, co je v jejich blízkosti, a čas deformují způsobem, který vědci zatím plně nechápou.

Nacházejí se v celém pozorovatelném vesmíru, ale jen málo z nich bylo spatřeno v blízkosti Země, tedy až do doby, dokud vědci neobjevili objekt pojmenovaný Gaia BH3 (BH3). Vzdálenost pouhých 2 000 světelných let od Země je z vesmírného hlediska pouhým okamžikem v čase.

Gaia BH3 je doposud největším vesmírným objektem tohoto typu, který kdy vědci objevili v Mléčné dráze. Váží přibližně 33krát více než Slunce. Největší doposud objevená černá díra v naší galaxii měla hmotnost „pouze“ 21 Sluncí, píše portál IFLScience.

Astronomové se přitom domnívají, že by mohli objevit další černé díry, jakmile budou zveřejněny nové údaje z vesmírného teleskopu Gaia, který mapuje Mléčnou dráhu. Ta však budou k dispozici až v roce 2025.

Černá díra
Zdroj: AlexAntropov86 / Pixabay

Překvapivý objev

Pasquale Panuzzo, astronom z pařížské observatoře, která je součástí francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS), a hlavní autor objevu, v komentáři k historickému nálezu označil Gaia BH3 za skutečného jednorožce.

„Takto velké černé díry byly dosud pozorovány pouze ve vzdálených galaxiích,“ uvedl v prohlášení. „Je to naprosté překvapení; je to nejhmotnější černá díra hvězdného původu v naší galaxii a druhá nejbližší dosud objevená,“ dodal.

Černé díry vznikají při kolapsu obrovských hvězd, které jsou natolik těžké, že se zhroutí samy do sebe. Zůstane po nich objekt s natolik silnou gravitací, že deformuje prostor i čas okolo sebe a dokáže pohltit i světlo. V srdci Mléčné dráhy se nachází supermasivní černá díra Sagittarius A*, která má hmotnost 4,3 milionu Sluncí.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: IFLScience, Astronomy and Astrophysics

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..