- V sobotu kolem Země proletěl asteroid
- Podívejte se, jak se řítil vesmírem
Kolem Země proletěl před několika dny asteroid s označením 2024 BJ. Nejblíže se přiblížil v sobotu, a to na vzdálenost 354 000 kilometrů. Průměr tělesa, které naši planetu naštěstí bezpečně minulo, činil 15 až 37 metrů.
Nepřehlédnete: Vědci NASA objevili planetu s oceány, kde jeden rok trvá pouhých 11 dní
Asteroid 2024 BJ
Jak připomíná server IFLScience, astronomové asteroid 2024 BJ objevili teprve nedávno, konkrétně 16. ledna. Jeho nález pak byl zveřejněn o den později, kdy spočítali, že Zemi nehrozí žádné nebezpečí a planetka se v době nejbližšího přiblížení bude nacházet přibližně na 92 procentech průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem.
Podle vědců 2024 BJ patří do rodiny asteroidů Apollo. V posledních letech roste zájem identifikovat asteroidy, které protínají oběžnou dráhu Země a u nichž existuje riziko srážky se Zemí. Mezi tři nejdůležitější skupiny planetek blízko Země patří právě Apollo, dále asteroidy Amors a asteroidy Athens.
Když kosmický balvan prolétal kolem naší planety, podařilo se astronomovi Gianlucovi Masimu pomocí dálkově ovládané sítě teleskopů The Virtual Telescope Project (VTP), který provozuje astronomická observatoř Bellatrix v italském Ceccanu, pořídit neuvěřitelné záběry.
Masi asteroid sledoval pomocí robotické teleskopické jednotky Elena, která je schopna sledovat velmi rychlý pohyb planetek létajících kolem Země. Video pochází z doby, kdy se 2024 BJ nacházel asi 354 000 kilometrů nad povrchem naší planety.
NASA zasáhla sondou Dimorphos
O asteroidech se nedávno hovořilo také v souvislosti s obrovským kosmickým balvanem, který se posledních osm let schovával v záři Slunce. Vědci tvrdí, že tak velký vesmírný šutr v poslední době nezpozorovali. A jedno ví naprosto jistě: Pokud by planetka 2022 AP7 narazila do Země, svět, jak ho známe, by přestal existovat.
I proto výzkumníci už několik let vyvíjejí metody, které mají Zemi před potenciálně nebezpečnými planetkami, jako je 2022 AP7, ochránit. V loňském roce NASA záměrně narazila se svou sondou DART do asteroidu Dimorphos, aby otestovala planetární obranu. Mise úspěšně zkrátila jeho oběžnou dobu kolem měsíčku Didymos zhruba o 32 minut.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: IFLScience, Space
Cituji: “Mise úspěšně zkrátila jeho oběžnou dobu kolem měsíčku Didymos zhruba o 32 minut.”
A neměl by měsíček obíhat kolem asteroidu…?