Planeta Devět

Astronomové našli důkaz o existenci masivního objektu za oběžnou dráhou Neptunu

  • Existuje devátá planeta Sluneční soustavy?
  • Vědci přišli na způsob, jak její existenci potvrdit

Američtí astronomové přichází s přelomovým objevem. Tvrdí, že nalezli zatím nejpřesvědčivější důkaz, že devátá Planeta skutečně existuje. Nachází se na samém konci sluneční soustavy – daleko z dosahu pozemských dalekohledů.


Nepřehlédněte: Na Slunci vybuchly čtyři erupce najednou. Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře


Tajemný objekt za Neptunem

Pokud jde o objevování vzdálených mimozemských světů, astronomové většinou spoléhají na metodu založenou na tzv. tranzitech, která využívá přechodu nebeského objektu před hvězdou, což má potvrdit jeho existenci. Metoda se zaměřuje na poklesy v rentgenovém záření, nikoli na světlo samotné hvězdy. Díky ní vědci v posledních desetiletích objevili tisíce exoplanet, zatímco počet planet v naší sluneční soustavě zůstal na pouhých osmi. 

Venuše, Merkur, Saturn, Jupiter a Mars byly objeveny vizuálním pozorováním. Uran objevil v roce 1781 astronom William Herschel poté, co si všiml, že se jasný objekt ve srovnání s ostatními hvězdami pohnul. Neptun byl nalezen, když si astronom a matematik Urbain Le Verrier všiml, že dráha Uranu se liší od dráhy předpovězené Newtonovou fyzikou. Uvědomil si, že to lze vysvětlit tím, že jeho dráhu ovlivňuje jiná planeta mimo Uran a předpověděl, kde se tato planeta nachází.

Nyní astronomové z Kalifornského technologického institutu shromáždili důkazy, které s největší pravděpodobností svědčí o tom, že se na samém konci sluneční soustavy – daleko z dosahu pozemských dalekohledů – ukrývá devátá planeta, která je desetkrát hmotnější než Země.

WASP-39, NASA
Zdroj: NASA, ESA, CSA

Najde lidstvo další planetu?

Ve studii, kterou otiskl časopis The Astronomical Journal, se zabývali souborem transneptunských objektů (ETNO), což jsou tělesa nacházející se na okraji sluneční soustavy za Neptunem, které obíhají kolem Slunce. Tým pod vedením Konstantina Batygina z Kalifornského technologického institut provedl řadu počítačových simulací, ve kterých zkoumal odchylky v pohybu (trajektorii) několika trpasličích planet a zjistil, že jsou způsobené gravitačním vlivem obra, kterého nazvali devátá Planeta. 

Astronomy zaujalo, že planetky obíhají na podezřele podobných, výrazně eliptických drahách. To totiž není „normální“. Podle dosud platných teorií o vzniku planetární soustavy, nejen té naší, musí být všechna tělesa patřící do systému v jedné rovině.

Devátá planeta zatím nemá oficiální jméno. Podle výpočtů, simulací a chování svých souputníků v Kuiperově pásu však není pochyb, že jde o svět desetkrát hmotnější než Země, který oblast své eliptické dráhy dokonale vyčistil od dalších vesmírných objektů.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: IFLScience, arXiv

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. Ještě by to chtělo najít tu planetu. Někde jsem četla, že poslední hypotéza je, že se jedná o černou díru velikosti grapefruitu, proto není vidět. No, tak hodně štěstí při hledání, ale myslím, že kdyby tam byla, už by ji někdo našel.

  2. Staří Sumerové ji našli a pojmenovali Nibiru!

  3. No a ta devátá planeta se jmenuje Nibiru nebo taky Marduk.

  4. Staří Sumérové znali všechny planety naší sluneční soustavy. Nepočítali je od Slunce, ale z druhé strany. Odkud to věděli?

  5. … je to tá planéta pod názvom – N I B I R U …❗

  6. Z pohledu astro vzdáleností je Neptun za rohem.Pokud jde o dosah pozemské dalekohledy dohlédnou prakticky až na konec pozorovatelného Vesmíru. Výkonější jsou ovšem mimo Zemi. Jako Huble na blízké dráze tak i v libračním bodě umístněný dalekohled Webb předpoklad velké planety za Neptunem…jde o to jak daleko za Neptunem. Známe desítky transneptunálnách těles.Rozhodující je albedo neboli odrazivost povrchu tělesa.Zde nejde použít techniku zákrytů /možná při přesné znalosti polohy / Možná ale vědcům chybí peníze z grantu hi hi / . Např. ku Měsící je dovedl von Braun a nepřímým výsledkem byla asi padesátka nových technologií třeba Teflon

Comments are closed.