- Před několika dny vyvrcholil meteorický roj Geminidy
- Mrkněte na video, které pořídil astronaut Evropské kosmické agentury
Jeden z nejsilnějších a nejkrásnějších letošních meteorických rojů, Geminidy, dosáhl svého maxima v noci na pátek. Lidé po celém světě sdíleli své snímky a videa meteorického roje na sociálních sítích. Výjimkou není ani dánský astronaut, který zveřejnil dechberoucí video přímo z vesmíru.
Nepřehlédněte: Slunce právě vypustilo nejsilnější erupci za posledních 6 let. Zemi zasáhla brutální geomagnetická bouře
Neuvěřitelné záběry z ISS
„Většina meteorů se obvykle jeví jako bezbarvá nebo bílá, avšak Geminidy mají zelenkavý nádech,“ říká vedoucí kanceláře pro prostředí meteorů v Marshallově středisku vesmírných letů NASA Bill Cooke. Zelený odstín podle něj pochází z obsahu kyslíku, hořčíku a niklu.
Zatímco běžní smrtelníci natáčeli meteorický déšť z povrchu zemského, což je logické, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen měl štěstí a zachytil meteor vstupující do zemské atmosféry z vesmíru.
„Před několika týdny se mi poštěstilo zachytit na video padající hvězdu. Byl to mžik, takže v druhé části videa jsou zpomalené záběry,“ napsal Mogensen na sociální síť X (dříve Twitter). „Dráha meteoru je přímá, ale vypadá vachrlatě kvůli pohybu mé ruky a kameře, která se to snaží kompenzovat,“ dodal.
Look up!
A few weeks ago I was lucky enough to capture a shooting star on video. It was over in the blink of an eye, so the second part of the video shows it slowed down. The path of the meteor is straight, but it does look wonky, due to my hand movement and the camera trying to… pic.twitter.com/EvlUGAxRu0
— Andreas Mogensen (@Astro_Andreas) December 13, 2023
Nejaktivnější meteorický roj
Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. V případě Geminid leží toto místo – tzv. radiant – východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí: Castor a Pollux.
Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné, se stoupající výškou radiantu – tj. místa, odkud na obloze zdánlivě vylétají – stoupá frekvence nad 100 meteorů v hodině. V průběhu noci zazáří na nebi obvykle až 1000 meteorů. Mateřským tělesem roje Geminid je planetka (3200) Phaeton, zřejmě bývalá a dnes již vyhaslá kometa
Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: IFLScience