- NASA zveřejnila ohromující snímek
- Nic podobného se nikomu dosud vyfotit nepodařilo
Jeden z astronautů na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pořídil z vesmíru snímek, na kterém jsou vidět dvě bizarní modré světelné skvrny. Nehledejte v tom ale senzaci, natož UFO. Vysvětlení má vědecký základ.
Nepřehlédněte: Američané na Měsíci vůbec nepřistáli. Nebo snad ano? Francouzský astronaut má jasno
Oba zvláštní světelné jevy vypadají, jako kdyby je do fotografie někdo přidal ve Photoshopu, ve skutečnosti jsou ale výsledkem dvou vzájemně nesouvisejících přírodních jevů, které se náhodou staly ve stejnou dobu a podařilo se je vyfotit.
Snímek loni pomocí fotoaparátu Nikon D5 pořídil nejmenovaný člen Expedice 66 při průletu ISS nad Jihočínským mořem. Zveřejněn byl však až letos 9. října, a to americkým národním úřadem NASA.
Nádherná fotografie z ISS
První světelná skvrna, která je zřetelně viditelná v dolní části fotky, je mohutný úder blesku kdesi v Thajském zálivu. Blesky jsou z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) prakticky neviditelné, protože je obvykle zakrývají mraky.
K tomuto konkrétnímu úderu však došlo těsně vedle velké kruhové mezery v horní části mraků, což způsobilo, že blesk ozářil okolní stěny oblačné struktury podobné kaldeře a vytvořil nápadný světelný prstenec.
NASA: Nehledejte v tom senzaci
Druhá modrá skvrna, která je vidět v pravé horní části snímku, je výsledkem deformovaného světla z Měsíce. Orientace přirozeného satelitu Země vůči ISS znamená, že světlo, které odráží od Slunce, prochází přímo skrz atmosféru planety, čímž se mění v jasně modrou skvrnu s rozmazaným halo efektem. Ten je způsoben tím, že část měsíčního světla se rozptyluje od drobných částic.
Různé barvy viditelného světla mají různé vlnové délky, což ovlivňuje jejich interakci s částicemi atmosféry. Je známo, že modré světlo má nejkratší vlnovou délku, a proto se nejčastěji rozptyluje, což způsobilo, že Měsíc na tomto snímku zmodral.
Stejný jev také vysvětluje, proč se obloha během dne jeví jako modrá: protože modré vlnové délky slunečního světla se nejvíce rozptylují a stávají se viditelnějšími pro lidské oko, uvádí NASA.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: ScienceAlert, NASA