- NASA zveřejnila ohromující snímek
- Nic podobného se nikomu dosud vyfotit nepodařilo
Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) spatřili při letu vysoko nad saharskou pouští obří lebku. Naštěstí se nejednalo o kosti dávného obra ani o vchod do doupěte draka, ale o podivně tvarovaný sopečný kráter, píše server IFLScience.
Nepřehlédněte: Na Slunci vznikla obrovská ohnivá rokle. Byla 50krát širší než největší známý kaňon ve sluneční soustavě
Nádherná fotka z ISS
Snímek, který na internetu sdílel Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), pořídil 12. února letošního roku jeden z astronautů ISS digitálním fotoaparátem Nikon D5.
Zajímavá fotografie zachycuje Trou au Natron v severním Čadu, tisíc metrů hlubokou sopečnou kalderu s nepravidelným průměrem šest až osm kilometrů.
Většina základny zející jámy je pokryta vrstvou bílé soli známé jako natron, což je směs uhličitanu sodného, hydrogenuhličitanu sodného, chloridu sodného a síranu sodného. Černé jámy, které tvoří oči a nos, jsou ve skutečnosti vysoké struskové kužely, které se vytvořily kolem sopečných vývěrů.
From the @Space_Station, the volcanic pit and soda lake Trou au Natron in northern Chad looks like it’s staring back at you! The “face” is formed from past volcanic eruptions and salt deposits of present-day hot springs. #NASAHalloween https://t.co/4tzjUbylGY
— NASA Earth (@NASAEarth) October 31, 2023
Vyhaslá sopka Trou au Natron
Trou au Natron se nachází mezi pohořím Tibesti, nejvyšším horským masivem Sahary s nadmořskou výškou 2 450 metrů. Ačkoli se dnes tato oblast jeví jako bezútěšná a bez života, je domovem šakalů zlatých, lišek fenyklových, gazel, afrických divokých koček a různých druhů ptáků. Je to také původní domovina polokočovného lidu Toubou.
Oblast není vědci do hloubky prozkoumána, protože leží daleko od civilizace. Nikdo neví, jak a kdy Trou au Natron vzniklo. Sopka je vyhaslá, i když není známo, kdy naposledy vybuchla. Ví se však, že zhruba před 14 000 lety se zde nacházelo hluboké ledovcové jezero.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience, Live Science, Times Of India