Facebook podvod

Aplikace Facebook a Instagram sledují lidi napříč internetem. Mají přístup k jejich heslům i platebním kartám

  • Facebook a Instagram špehují uživatele, varuje programátor
  • Sociální sítě vědí o každém jejich kroku

Softwarový inženýr Felix Krause přišel s šokujícím zjištění. Společnost Meta amerického miliardáře Marka Zuckerberga špehuje uživatele a ví o každém jejich kroku na internetu. Klíčem k tomu nejdražšímu – informacím, jsou mobilní aplikace.


Nepřehlédněte: Facebook tajně vytvořil vašeho digitálního dvojníka. Díky tomu přesně ví, na co myslíte, ještě než na to přijdete sami


Facebook ví o každém vašem kroku

Rakouský programátor tvrdí, že sociální sítě „vloží“ do webových stránek sledovací kód vždy, když uživatelé v prostředí aplikace otevřou jakýkoli odkaz. Alarmující je, že se vše děje bez vědomí uživatelů – ti tak nemají ani ponětí o tom, že je Meta sleduje.

Fígl je v tom, že pokud Facebook nebo Instagram používáte na mobilu nebo tabletu, a něco vás zaujme a vy na to kliknete, neotevře se daný odkaz v okně standardního prohlížeče (např. v Safari na iOS nebo Chromu na Androidu), ale prostřednictvím implementovaného prohlížeče v aplikaci.

Pomocí javaskriptového kódu, který pracuje na pozadí a uživatel o něm vůbec netuší, Zuckerbergova firma sleduje každou interakci uživatele s externími weby. Získá přístup k vstupním údajům, jako jsou hesla, adresy, ale také platebním informacím – ví doslova o každém klepnutí na dané stránce.

Soukromí uživatelů dostalo na frak

Meta se nařčení brání tím, že sledovací kód se řídí preferencemi ochrany osobních údajů uživatelů a že shromážděná data jsou pouze „agregována“ pro použití v cílené reklamě. Felix Krause je nicméně jiného názoru: „Aplikace Instagram vloží sledovací kód do každé zobrazené webové stránky, včetně kliknutí na reklamu, a umožní jim (vývojářům) sledovat veškerou interakci uživatelů: od klepnutí na odkaz přes výběr textu a snímek obrazovky až po hesla, adresy a čísla kreditních karet.“

Nejde o první velký přešlap společnosti Meta. V loňském roce někdo na hackerské fórum vynesl databázi údajů o více než 500 milionech uživatelů Facebooku. Podle serveru Business Insider byly zveřejněny soukromé údaje 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Z celé České republiky uniklo 1 375 988 uživatelských účtů. O kauze jsme psali zde.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: FK, Daily Star

Total
0
Shares