- První soukromé přistání na Měsíci
- Sonda Odysseus v pořádku dosedla na povrch
- Nyní se však záměrně odmlčela
Modul Odysseus, který se zapsal do dějin dobývání vesmíru jako první soukromé kosmické plavidlo s měkkým přistáním na Měsíci, se před nástupem dlouhé a chladné lunární noci odmlčel.
Nepřehlédněte: Vybuchující „ďábelská“ kometa změnila barvu na zelenou. Brzy bude možná vidět pouhým okem
Američané se po více než 50 letech vrátili na Měsíc
Sonda Nova-C Odysseus od texaské soukromé firmy Intuitive Machines vstoupila do režimu hibernace 29. února, protože teploty během lunární noci mohou klesnout až na -130 stupňů Celsia.
Den na Měsíci odpovídá zhruba 14 dnům na Zemi, měsíční noc trvá rovněž našich 14 dní. Po tuto dobu tedy Odysseus nebude mít k dispozici důležitý sluneční svit, aby jeho solární panely mohly ze Slunce získávat energii a následně vyrábět elektřinu pro práci.
Pokud se sonda probudí, bude moci pokračovat ve vědeckých misích v oblasti, která leží asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce v oblasti kráteru Malapert A. A pokud ne, pak se již zapsala do historie.
„Myslím, že Odieho uložíme, aby přežil chladnou lunární noc a uvidíme, jestli ho probudíme, až na jeho přístroje znovu dopadne solární energie,“ napsal spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Intuitive Machines Steve Altemus. „Dobrou noc, Odie. Doufáme, že o tobě ještě uslyšíme.“
Před více než půl stoletím NASA přistála na povrchu Měsíce v rámci své poslední mise programu Apollo. Úspěch modulu Odysseus znamená pro USA návrat na Měsíc, a to v podobě, kterou by kdysi očekával jen málokdo.
New images from a "scrappy little guy" on the Moon 📷
Photos show @Int_Machines' Odysseus lander making first contact with the lunar surface while the spacecraft's descent engine was throttling. All powered NASA experiments aboard continue operating: https://t.co/rx2BWtB2X0 pic.twitter.com/jzqJSW7wHl
— NASA (@NASA) February 28, 2024
Sonda Odysseus odeslala první data
Modul Nova-C odstartoval na raketě Falcon 9 firmy SpaceX z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 15. února. Zhruba týdenní cestu k Měsíci zvládl vcelku bez potíží, tedy až na chybu laserového naváděcího systému. Naštěstí byl součástí výbavy lidar, který ho úspěšně navedl na povrch.
Sonda přistála nakonec ve vzpřímené poloze na mírném svahu, na kterém se ale převrátila, přesto byla schopna pokračovat v plánované misi a vědcům se mezitím podařilo získat data ze všech šesti vědeckých přístrojů NASA na palubě.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem ISRO, zdroj: Space