- Legendární špionážní letoun SR-71 nahradí hypersonický stroj.
- Nástupce SR-72 bude neuvěřitelně rychlý a prakticky neporazitelný.
Spojené státy jsou vojenská supervelmoc. A brzy do amerického arzenálu ještě přibude letoun SR-72, který údajně dosáhne rychlosti přes 7 000 km/h, což z něj učiní nejrychlejší letadlo, jaké kdy bylo vyrobeno.
Nepřehlédněte: Češi, žhavte telefony! Tohle populární Xiaomi právě dostává vymodlenou aktualizaci
Americké superletadlo SR-72
SR-72, vznikající za dohledu inženýrů Skunk Works, je součástí přísně tajného amerického programu a přestože ještě nevzlétlo, je už dnes mnohými považováno za téměř dokonalé letadlo. Z označení stroje je patrné, že nahradí legendární špionážní letoun SR-71 Blackbird.
Podle amerických médií je nejvýznamnější vlastností SR-72 jeho schopnost létat hypersonickou rychlostí přesahující Mach 6. To je více než šestinásobek rychlosti zvuku, tedy zhruba 7 400 km/h. A zřejmě se stane prvním hypersonickým letounem, který bude sériově vyráběn a vstoupí do služby.
Při rychlosti přes 7 000 km/h dokáže SR-72 přeletět kontinenty za méně než hodinu, což z něj učiní bezkonkurenční stroj pro průzkumné a úderné mise. Taková vysoká rychlost nabízí taktické výhody, včetně schopnosti vyhnout se nepřátelské obraně a vyřadit ji z provozu v rekordním čase. SR-72 by však měl sloužit především průzkumný a hlavně – jako bezpilotní.
Nový motor pro novou éru
Hlavní stavebním kamenem SR-72 je jeho turbínový motor s kombinovaným cyklem (TBCC), vysvětluje server The National Interest. Tento pohonný systém je druhem proudového motoru, jenž kombinuje turboventilátorové motory používané v mnoha moderních taktických letounech s nadzvukovým spalovacím motorem ramjet (známým také jako scramjet), který je schopen dosáhnout a udržet rychlost vyšší než Mach 5 a potenciálně i vyšší než Mach 10.
Nesestřelitelný SR-71
Předchůdce SR-72, SR-71 Blackbird, se vznesl k nebesům v polovině 60. let a zúčastnil se několika velmi nebezpečných misí nad sovětským vzdušným prostorem. Většina těchto misí se týkala pořizování snímků sovětských jaderných a vojenských základen. Na stroji SR-71, jichž bylo vyrobeno 32 kusů a nikdy nebyl žádný sestřelen, se ověřilo mnoho nových technologií – letoun měl například konstrukci z titanu.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hermeus, zdroj: Simple Flying