- První soukromé přistání na Měsíci
- Sonda Odysseus v pořádku dosedla na povrch
Americká společnost Intuitive Machines úspěšně přistála se svým lunárním modulem Odysseus na povrchu Měsíce, což představuje přelomový úspěch soukromého sektoru v oblasti výzkumu vesmíru, píše server The Space.
Nepřehlédněte: Český fenomén Temu: Aplikace lidi šmíruje na každém kroku. Dle expertů se v telefonu chová jako virus
Sonda Odysseus zvládla složitý manévr a úspěšně přistál na Měsíci
Označit celou misi za napínavou jízdu od začátku až do konce je slabé slovo. Přistávací modul byl nejprve naveden na sestupovou dráhu, technici v pozemním středisku tak snížili letovou výšku modulu ze zhruba 100 kilometrů nad lunárním povrchem na pouhých 10 km. Jakmile aparát dostatečně zpomalil a mechanicky přistál, komunikace se Zemí se přerušila, čímž se Odysseus stal plně autonomním systémem.
Po přistání nastalo na patnáct minut hrobové ticho. Řídicí tým mise očekával, že se modul ozve, ale nic takového se nestalo. Kromě odstraňování případných poruch před sestupem toho vědci nemohou moc dělat, ale nakonec zachytili slabý signál. Mohli si tak úlevně vydechnout a začít se radovat.
,,Bylo potvrzeno, že přistávací modul dosedl do impaktního kráteru Malapart A, asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce.“ Oblast přistání je přitom plná nástrah – posetá krátery a útesy, je ale považována za ideální místo pro budoucí mise s posádkou. Předpokládá se totiž, že v trvale zastíněných kráterech se nachází led.
NASA připravuje misi Artemis s lidskou posádkou
Zda se landeru přistání povede, nebylo vůbec jasné, protože během mise došlo k poruše laserového naváděcího systému. Naštěstí byl součástí výbavy modulu Nova-C Odysseus lidar, který ho úspěšně navedl na povrch.
Před více než půl stoletím NASA přistála na povrchu Měsíce v rámci své poslední mise programu Apollo. Úspěch modulu Odysseus znamená pro USA návrat na Měsíc, a to v podobě, kterou by kdysi očekával jen málokdo.
Modul Nova-C odstartoval na raketě Falcon 9 firmy SpaceX z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 15. února. Zhruba týdenní cestu k Měsíci zvládl vcelku bez potíží, tedy až na chybu laserového naváděcího systému.
Během příštích dvou týdnů bude Odysseus a jeho robotické vozítko využívat slábnoucí sluneční svit k experimentům, které by měly NASA pomoci v jejích plánech na vyslání lidí na povrch Měsíce během několika příštích let.
Zdroj náhledové fotografie: Osysseus, Intuitive Machines / NASA, zdroj: Space, Space, NASA