Měsíc

Američané se chystají vybudovat datacentra na Měsíci. Napájet je má nukleární reaktor

  • Firma Lonestar Data Holdings oznámila smělý plán
  • Chce umístit datová centra na Měsíc

Microsoft svá datová centra umísťuje na mořská dna už pěknou řádku let. A ročně mu to šetří miliony dolarů. Firma Lonestar Data Holdings má podle všeho ale mnohem větší ambice, plánuje totiž datové centrum umístit na Měsíc a napájet ho tam nukleárním reaktorem.


Nepřehlédněte: Japonci sestrojili robotický exoskeleton jako z Vetřelce. Není to žádné sci-fi, stačí jen nastoupit


Snaha ušetřit náklady na chlazení nejsou ničím výjimečným. Microsoft v roce 2014 spustil projekt nazvaný jako Natick a energeticky náročné stroje od té doby provozuje pod mořskou hladinou. Dnešní nejvýkonnější chytré telefony se dokážou rozpálit tak, že je mnohdy nemožné je v ruce udržet. Není tak příliš těžké si představit, kolik zbytkového tepla generují stovky a v některých případech dokonce i (deseti)tisíce serverů.

Vítejte v budoucnosti

Společnost Lonestar Data Holdings nechce jít ve stopách Microsoftu, ale chystá se celou věc posunout na zcela jinou úroveň – plánuje datové centrum umístit na povrch našeho nejbližšího vesmírného souseda. Argumentuje tím, že na Měsíci nejsou povodně, hurikány a hlavně lidé, strůjci mnoha katastrof.

Firma už zamluvila dva lety u společnosti Intuitive Machines (zkráceně IM), která spolupracuje s americkou kosmickou agenturou NASA a v celém projektu má za úkol dopravit na Měsíc vědecké vybavení. Zatímco doprava na Měsíc bude obtížná, ale nikoliv nerealizovatelná, tak napájení už představuje skutečnou výzvu.

Datacentra pod útokem meteoritů

Lonestar Data Holdings plánuje nasadit solární panely, ale ty by samy o sobě samozřejmě nebyly schopny vyprodukovat dostatek energie pro provoz obrovského datacentra. Využít chce proto malý nukleární reaktor na bázi helia-3. Je obecně známo, že tohoto prvku je na Měsíci víc než dost.

Podle vědecké studie z Institute of Fusion Technology na Wisconsinské univerzitě je v této látce tolik energie, že by mohla lidstvo elektřinou zásobovat po celá staletí. Problém spočívá v tom, že se stále jedná o koncept – nikdo doposud žádný jaderný reaktor na bázi helia-3 nepostavil. Lonestar Data Holdings se snaží také přijít na to, jak mezi Měsícem a Zemí zajistit stabilní, a hlavně rychlé internetové připojení. Rádiovým vlnám trvá dlouhé 2,7 sekundy, než se dostanou na měsíční povrch a vrátí se zpět, což by ovlivnilo kvalitu služeb, na kterou jsme dnes zvyklí.

Zatímco na Měsíci nejsou žádné požáry, záplavy, zemětřesení, tornáda a další přírodní katastrofy, planeta má jiný velký problém: lunární povrch je neustále bombardován meteority (protože Měsíc nemá atmosféru, neshoří) a odhady říkají, že každý den spadne na měsíční povrch asi 1,4 tuny meteoritů. Instalace serverů na neustále bombardovaný povrch je obrovským rizikem a zatím není jasné, jak to chce Lonestar Data Holdings vyřešit.

Zdroj náhledové fotografie: NASA  / Unsplash

Total
0
Shares