- Před 52 lety po Měsíci naposledy kráčel člověk
- Měl československé kořeny
- Od té doby k němu vysílají jen stroje
Tři čtvrtě miliardy lidí pozorovalo u televizních obrazovek Neila Armstronga a Buzze Aldrina, jak se procházejí po Měsíci. Přesto se najdou tací, kteří stále pochybují. Přistáli? Nepřistáli? Jasno do celé „záhady“ vnesl nyní šéf ruské vesmírné korporace Roskosmos Jurij Borisov.
Nepřehlédněte: Webbův teleskop našel drobné červené tečky. Skrývají se v nich černé díry, které by pohltily miliardy Sluncí
Američané přistání nezfalšovali, potvrdili Rusové
Mezi lidmi koluje mnoho konspiračních teorií. Některé z nich jsou relativně nevinné, zatímco jiné jsou vyloženě nebezpečné. Jedna z těch, které přetrvávají, se týká přistání amerických astronautů na Měsíci. Mnoho lidí stále pochybuje. Definitivní tečku za nekonečnými diskuzemi snad nyní udělal ředitel vesmírného programu Ruska Jurij Borisov.
„Pokud jde o to, zda Američané na Měsíci byli, nebo ne, musím se s vámi podělit o jeden fakt,“ řekl podle serveru Intellinews během svého projevu ve Státní dumě. „Osobně jsem se o tuto záležitost zajímal. Svého času nám poskytli vzorky měsíční půdy, kterou astronauti přivezli během své mise.“
Jeden z nedávných průzkumů veřejného ukázal, že necelá polovina Rusů věří, že americké přistání na Měsíci v roce 1969 byl podvod. Borisov však uvedl, že testy hornin provedené Ruskou akademií věd potvrdily jejich pravost.
Oblíbená konspirační teorie
Podle průzkumu společnosti Receet, kterého se zúčastnilo 1 600 dospělých Rusů, pouze 31 % z nich věří tomu, že američtí astronauti přistáli v minulém století na Měsíci. Konspirace, že mise Apollo byly zfalšované, je rozšířená i ve Spojených státech, i když v nižší míře.
Studie agentury Statista z roku 2019 zjistila, že 11 % Američanů věří, že přistání bylo podvodem. Pět procent této konspiraci „silně věřilo“ a dalších šest procent jí „věřilo jen částečně“. Dalších 11 procent odpovědělo, že na přistání na Měsíci nemá názor, 61 procent lidí však konspirační teorii rezolutně odmítlo.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Newsweek