- Americká FBI radí, jak se vypořádat se záludnými hackery.
- Doporučují vymyslet si v rodině klíčové slovo, kterým se ověříte.
- Podvodníci totiž využívají AI syntézu hlasu, která se těžko rozpoznává.
Podvodných zpráv, ve kterých se šmejdi z internetu vydávají za vaše rodiče, sourozence či jiné příbuzné, se teď šíří více než v minulosti. Důvodem jsou Vánoce, obecný shon a fakt, že lidé se o své nejbližší z pochopitelných důvodů bojí. Jak se ale těmto útokům bránit? Americká FBI radí, jak na to.
Nepřehlédněte: Do Česka vtrhl virus, před kterým varuje FBI. Snaží se zotročit počítač
FBI radí: používejte tajná slova
Experti federálního úřadu pro vyšetřování (anglicky Federal Bureau of Investigation, zkráceně FBI) v úterý doporučili všem lidem vymyslet si tajné slovo nebo frázi, kterou si s členy rodiny nebo kamarády budou mezi sebou na začátku konverzace sdělovat. Tato prevence je má ochránit před podvody, při nichž podvodníci využívají syntézu hlasu založenou na umělé inteligenci k imitaci hlasů blízkých osob ve zdánlivě krizových situacích.
„Vytvořte si s rodinou tajné slovo nebo kódovou frázi, kterou použijete k ověření identity,“ uvedla FBI ve svém oznámení. Například můžete domluvit, že v případě pochybností váš blízký použije specifickou větu, jako „Vrabec letí o půlnoci“nebo „Honza miluje palačinky“. Důležité však je, aby toto heslo bylo skutečně tajné.
Umělá inteligence v silách zla
Podvodníci stále častěji využívají AI k vytvoření přesvědčivých zvukových nahrávek, v nichž údajně rodinný příslušník žádá o finanční pomoc. FBI proto radí věnovat pozornost tónu hlasu a volbě slov při podezřelých hovorech.
Tento typ podvodů obvykle vyžaduje dostupné hlasové vzorky, například z podcastů či videí. Pokud nejste veřejně známá osoba, je pravděpodobnost zneužití vašeho hlasu nižší. Přesto je vhodné omezit veřejný přístup k nahrávkám vašeho hlasu i fotografiím, například důsledným nastavením soukromí na různých sociálních sítích.
Kromě imitace hlasu podvodníci využívají AI i k tvorbě falešných profilových fotografií, dokumentů nebo chatbotů na podvodných stránkách. Tyto technologie jim umožňují vytvářet propracovaný obsah, který vypadá autenticky, což komplikuje jejich odhalení samotnými uživateli.
Myšlenka tajného slova se v souvislosti s AI objevila poprvé v březnu 2023, kdy ji na Twitteru navrhla vývojářka Asara Near. Od té doby se tento koncept stal populárním i mezi odborníky.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: ArsTechnica