Měsíc

Ohromující zjištění: Na Měsíci může existovat život! Skrývá se na těchto tajuplných místech

  • Vědci jásají.
  • Na Měsíci může být život.
  • Na malé zelené mužíčky ale zapomeňte.

Dosud nezveřejněná studie naznačuje, že na Měsíci mohou existovat „pozemské“ formy života. Vědci dospěli k těmto výsledkům na základě studia kráterů Shackleton a Faustini, které jsou cílovými místy pro přistání mise Artemis americké NASA.


Nepřehlédněte: Češi poslali Ukrajině špičkovou vesmírnou „zbraň“. Dokonalá špionážní technika vznikla v Brně


Život na Měsíci?

Trvale zastíněné oblasti měsíčního povrchu, známé jako PSR, se nacházejí v kráterech a prohlubních poblíž měsíčních pólů. Vzhledem k tomu, jak se osa tohoto skalnatého satelitu naklání, zůstávají celoročně nedotčeny slunečním svitem.

Podle planetárního vědce Johna Moorese z York University ve Velké Británii zabíjí mikroby ve vesmíru především teplo a ultrafialové záření. PSR jsou však chladná a tmavá místa, takže mohou poskytovat bezpečné útočiště bakteriím, zejména pak druhům, jako Bacillus subtilis, které se obvykle vyskytují na kosmických lodích a sondách.

Je tedy pravděpodobné, že tito „pozemští mikrobi“ vyskytující se na kosmických lodích a skafandrech astronautů mohli kontaminovat i měsíční povrch. Potenciálně se dokonce mohli usídlit uvnitř PSR a přežívat po desetiletí v nečinném stavu.

Zjištění, zda tyto zastíněné oblasti hostí spící bakterie, může mít velký význam pro budoucí lunární mise, protože tyto mikroorganismy by mohly zkreslit data získaná z měsíčního povrchu.

NASA, Měsíc, Artemis
Astronaut na Měsíci | foto: NASA

Nečekaný návštěvník ze Země

Moores naznačuje, že v měsíčním PSR mikrobi žijí, ale jsou neschopné metabolismu, reprodukce a růstu. „Mohou však zůstat životaschopné po celá desetiletí, dokud jejich spory nezničí vesmírné vakuum,“ dodal.

Vědci se ve své studii pokusili zjistit, zda stopové množství tepla a UV záření, které do PSR proniká, může udržet život. Data získaná z kráterů Shackleton a Faustini naznačila, že v těchto oblastech se mikrobi skutečně mohou nacházet.

„Pravděpodobnost, že v PSR již existuje pozemská mikrobiální kontaminace, je nízká, ale nikoli nulová,“ uzavřel Moores.

Zdroje náhledové fotografie: University Of Trento/NASA/JPL-Caltech, zdroj: Universe Today

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..