- Vědci přicházejí s řešením nestále rostoucích teplot.
- Jejich vynález může zachránit planetu Zemi.
Konečné řešení klimatické krize může být ukryto na dně oceánu, kde se nacházejí obrovská ložiska čedičových hornin, která mají potenciál zachytit oxid uhličitý a odstranit ho z atmosféry naší planety, píše server ScienceAlert.
Nepřehlédněte: Japonci odemykají neomezený zdroj energie. Z 1 gramu paliva jí vyrobí tolik, co 8 tun ropy
Řešení klimatické krize? Oxid uhličitý budou pumpovat do dna oceánu
Tým vědců z organizace z Ocean Networks Canada plánuje vybudovat plovoucí stanice na strategických místech na moři a v oceánech. Namísto těžby ropy ze dna oceánu, jak to v současnosti dělají podmořské plošiny, však počítají s tím, že by jejich futuristické plovoucí platformy, poháněné větrnými turbínami, nasávaly oxid uhličitý z oblohy a „vstřikovaly“ ho do otvorů na mořském dně, kde by chemicky reagoval s čedičovou horninou, což by vedlo k přeměně CO2 na stabilní uhličitany. Vedoucí projektu Solid Carbon, geofyzik Martin Scherwath, zdůrazňuje bezpečnost a udržitelnost jimi navrhnuté metody.
Dobře, ale bude to vůbec fungovat?
I když na papíře vědcům vše sedí, úspěch ambiciózního projektu není vůbec zaručen. Výzkumníci nyní shání asi 60 milionů dolarů, aby mohli ostavit prototyp plovoucí platformy a zjistili, zda je jejich vize alespoň trochu životaschopná.
Odborníci odhadují, že čedičové horniny mohou v globálním měřítku trvale ukládat více uhlíku, než kolik ho vyprodukují všechna fosilní paliva na dnech oceánů a moří. Dokládá to mapa výše zobrazující potenciální výskyt čedičových ložisek (žlutá barva) na Zemi.
Jen u západního pobřeží Kanady, kde má zkušební plošina vzniknout, se nachází tolik čediče, že by se v něm dalo uložit množství emisí, které lidstvo vyprodukuje za 20 let.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Science Albert