Vesmír, warpový pohon

Na Mars za pár sekund? Warpový pohon bude realitou, slibují vědci

  • Warpový pohon nemusí být sen.
  • Dostane nás k dalekým světům.

Fyzikální zákony hovoří jasně! Vesmírem nelze letět rychleji než světlo. Vědci se však rozhodli tento zákon porušit, když pracují na vytvoření warpového pohonu, který by člověka dopravil ke hvězdám mrknutím oka. Stejný pohon používaly i vesmírné lodě v seriálu Star Trek USS Enterprise.


Nepřehlédněte: Čína objevila nekonečný zdroj energie! Zemi může napájet po dobu 60 000 let


Warpový pohon ze Star Treku

Dosáhnout nejvzdálenějších hvězd ve vesmíru za několik měsíců nebo dokonce týdnů? Podle vědců by to bylo možné, kdyby vesmírné lodě používaly stejný pohon jako ty ze Star Treku. „Neznamená to, že cesta k Alfě Centauri je na dosah, ale pokud bude warpový pohon fungovat, plavba ke vzdáleným světům se stane otázkou týdnů, nikoliv mnoha desetiletí.

Mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre vymyslel v roce 1994 takzvaný Alcubierrův pohon. Jediným problémem jeho modelu však je, že může fungovat pouze s využitím něčeho, čemu se říká „záporná energie“, což nebylo v reálném vesmíru nikdy pozorováno.

Z pochopitelných důvodů se lidstvu něco takového zatím sestrojit nepodařilo. Mezinárodní skupina vědců však dlouhodobě zkoumá, jak by to mohlo fungovat – a nyní dokonce tvrdí, že warpový pohon lze ve skutečnosti sestrojit i bez potřeby „exotických/neexistujících“ částic.

„Naše studie mění diskusi o warpových pohonech,“ říká fyzik Jared Fuchs z Applied Physics. „Dokázali jsme, že warpové pohony nemusí být odkázány pouze na žánr science-fiction.“

Mezigalaktický koráb s warpovým pohonem
Mezigalaktický koráb s warpovým pohonem | foto:Grok (AI)

Cestování ke vzdáleným světům už nemusí být jen sen

Tým představil koncept „podsvětelného warp pohonu s konstantní rychlostí“, který je v souladu s principy teorie relativity. Nový model eliminuje potřebu exotické energie a místo toho využívá sofistikovanou kombinaci tradičních a nových gravitačních technik k vytvoření warpové bubliny, která dokáže transportovat objekty vysokou rychlostí v mezích známé fyziky.

Ačkoli by takový pohon stále vyžadoval značné množství energie, ukázalo, že warpových efektů lze dosáhnout i bez exotických forem hmoty, dodal spoluautor studie Christopher Helmerich.

Warpový pohon lodi by měl tvar ragbyového míče a vytvořil by kolem lodi prstenec hmoty se zvláštními vlastnostmi, který by pak způsobil zhroucení okolního časoprostoru.

Loď by se pohybovala v bublině a přesouvala by se z jednoho bodu do druhého vysokou rychlostí. K tomu by údajně nebylo zapotřebí ani nekonečné množství energie. Původní výpočty vycházely přitom z hmotnosti odpovídající velikosti planety Jupiter.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: BusinessWire

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..