Betavolt, baterie

Nová čínská jaderná baterie je jako z budoucnosti! Na jedno nabití vydrží 50 let, USA mohou jen smutně koukat

  • Číňané vyrobili jedinečnou jadernou baterii.
  • Blíží se konec nabíjení a 50 let energie pro naše mobily?

Čínská společnost Betavolt hlásí, že revoluční jaderná baterie BV100, která slibuje ohromující životnost 50 let, vstoupila do sériové výroby.


Nepřehlédněte: Přichází revoluce? Baterie založená na diamantu vydrží fungovat i 10 tisíc let


Věčná jaderná baterie?

Co byste řekli na to, kdybychom chytré telefony, drony a další elektroniku nemuseli už nikdy nabíjet? Zatím je to sci-fi, vše ale může změnit nová čínská baterie BV100, jež využívá energii z radioaktivního rozpadu jádra niklu-63.

Jádro o tloušťce 2 mikrony, vložené mezi dva diamantové polovodiče o tloušťce 10 mikronů, účinně přeměňuje rozpad izotopu na elektřinu. Modulární struktura baterie o velikosti malé mince pak umožňuje kombinovat více jednotek v sérii nebo paralelně a vytvářet tak akumulátory různých velikostí a kapacit.

Zatím BV100 poskytuje 100 mikrowattů energie při napětí 3 V, ale už dnes je vysoce odolná vůči extrémním podmínkám, spolehlivě prý funguje při teplotách od -60 °C do +120 °C, aniž by docházelo k samovybíjení nebo nebezpečí požáru či exploze.

Současná kapacita BV100 je sice nedostatečná pro použití v energeticky náročných produktech, jako jsou chytré telefony, drony nebo notebooky, ale vědci počítají s kombinacemi více těchto baterií. V tiskové zprávě navíc prozradili, že do konce letošního roku představí vylepšenou variantu s výkonem 1 watt.

Betavolt, baterie
Baterie BV100 | foto: Betavolt

Konec nabíjení elektroniky

Společnost Betavolt uklidňuje, že její jaderná baterie se velmi liší od energetických článků vyvinutých v 60. letech minulého století vědci ze Spojených států a SSSR. Dřívější jaderné baterie byly velké, nebezpečné a na výrobu finančně nákladné.

Navíc jako radioaktivní zdroj energie používaly plutonium, zatímco BV100 má být pro spotřebitele bezpečná a bez úniku radiace, a to prý ani v extrémních podmínkách, jako je střelba nebo přímé mechanické poškození.

Zdroje náhledové fotografie: Betavolt, zdroj: techSpot

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..