- Kam se hrabou výrobci smartphonů.
- Pohleďte na úchvatný čínský systém.
Vědci v Číně vyvinuli mimořádně výkonný lidarový systém se syntetickou aperturou, který umožňuje nebývale přesnou kontrolu cizích objektů, zejména vojenských špionážních družic. Již prokázali, že je schopen vysoce detailní ch pozorování ze vzdálenosti více než 100 kilometrů. A co hůř, pokud bude nasazen na nízké oběžné dráze Země, mohl by potenciálně rozlišit detaily tak titěrné, jako je lidská tvář, uvádí server South China Morning Post, který cituje studii publikovanou v časopise Chinese Journal of Lasers.
Nepřehlédněte: Skončí svět v roce 2040? Počítačový program lidstvu žádnou naději nedává. Už jsme překročili bod, odkud není návratu
Špičková čínská laserová kamera
Během testování v severozápadní Číně kombinace špičkových technologií dokázala zaznamenat detaily o velikosti pouhých 1,7 milimetru ze vzdálenosti neuvěřitelných 101,8 kilometru. „Nejde jen o to vidět družici, jde o čtení jejích sériových čísel,“ vysvětlil jeden z pekingských výzkumníků. „S takovým rozlišením by bylo možné odhalit poškození solárních panelů mikrometeoroidy.“
Výzkumníci z Čínské akademie věd dosáhli průlomu integrací několika průkopnických technologií do špičkového laserového systému. Rozdělením laserového paprsku přes soustavu mikročoček zvětšili velikost apertury při zachování širokého zorného pole.
Specializované laserové moduly vysílaly „chirpované“ signály v šířce pásma přesahující 10 gigahertzů, což umožnilo výjimečnou přesnost dosahu. A pokročilé algoritmy mezitím snížily šum 10 000krát, což systému umožnilo detekovat i ty nejslabší zpětné signály. Celý systém rovněž umožňuje efektivně zpracovávat obrovské toky dat v reálném čase.
Čína dikutuje tempo
Zpráva dále tvrdí, že nový průlom posouvá Čínu daleko před ostatní země. V roce 2011 dosáhl americký obranný ekvivalent detailů na o velikosti dva centimetry ze vzdálenosti pouhých 1,6 kilometru. Nejlepší čínské systémy dříve dosahovaly velikosti pěti centimetrů ze vzdálenosti 6,9 kilometru.
Výhodou nového čínského systému je, že dokáže zmírnit velkou část atmosférického rušení tím, že překoná strategicky významnou hranici 100 kilometrů, kde zemská atmosféra přechází do vesmíru. Než však bude uveden do každodenního provozu a umístěn na nízké běžné dráze, uplyne ještě několik let.
Zdroj: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: techSpot