- Průlomový úspěch v komunikaci.
- Superpočítač schopný teleportace se stal realitou.
Objev, který změní budoucnost lidstva? Vědci z Oxfordské univerzity dosáhli významného milníku v oblasti výpočetních technologií, když sestrojili škálovatelný kvantový superpočítač, který je schopný kvantové teleportace.
Nepřehlédněte: Konec rozbitých silnic? Chytrý asfalt se do hodiny sám opraví, silničáři už nebudou potřeba
První teleportace svého druhu
Kvantové počítače představují neuvěřitelný průlom v oblasti výpočetních schopností a dle očekávání zcela změní způsob, jakým řešíme extrémně složité výpočetní problémy. Na rozdíl od tradičních počítačů, které pracují s binárními bity, tedy jedničkami a nulami používanými k ukládání a přenosu digitálních informací, kvantové počítače využívají tzv. qubity. Ty umožňují manipulovat s kvantovými jevy, jako je superpozice a kvantová provázanost, což umožňuje efektivně řešit problémy, které jsou pro klasické počítače příliš náročné.
Vědci již dříve dosáhli kvantové teleportace, když úspěšně přenášeli data z jednoho místa na druhé bez přesouvání qubitů – dosáhli tedy kvantových stavů mezi oddělenými systémy. Tentokrát však provedli první kvantovou teleportaci takzvaných logických hradel, minimálních komponent algoritmu kvantové sítě, a úspěšně propojili oddělené kvantové procesory do jednoho funkčního celku. To by v budoucnu mohlo vést k položení základů kvantového internetu, který umožní výměnu informací bez rizika odposlechu a jiného zneužití kyberzločinci.
Revoluční kvantový čip Google Willow
O kvantové technologii se v posledních týdnech hovořilo zejména v souvislosti s čipem americké společnosti Google s názvem Willow, který má výkon nesrovnatelný s ostatními dnešními procesory. Experti americké technologické firmy říkají, že může vyřešit problémy, které jsou pro běžné počítače nedosažitelné – například v oblasti medicíny, klimatologie či umělé inteligence.
Lusknutím prstu dokáže spočítat úkoly, které by běžně trvaly deset kvadrilionů let, za méně než pět minut. Ve zkratce, Willow dokáže vyřešit extrémně složité problémy během desítek sekund, což je v porovnání s limity současné techniky mrknutí oka.
Šéf divize Quantum AI společnosti Google Hartmut Neven tvrdí, že čip je natolik pokročilý, až se zdá, že využívá výpočetní sílu z alternativních realit. Přední fyzici přitom již dlouho diskutují o existenci paralelních vesmírů a mnozí z nich říkají, že jsme na pokraji prvního empirického důkazu.
„Výkon procesoru Willow je ohromující. Za méně než pět minut provedl výpočet, který by jednomu z nejrychlejších superpočítačů současnosti trval deset kvadrilionů let. Toto ohromující číslo překračuje známé fyzikální časy a značně přesahuje stáří vesmíru. A dává to za pravdu představě, že kvantové výpočty probíhají v mnoha paralelních vesmírech, což je v souladu s myšlenkou, že žijeme v multivesmíru, kterou jako první předpověděl David Deutsch,“ dodal Neven.
Jeho odpůrci nicméně namítají, že tvrzení o kvantovém výkonu jsou založena na referenčním kritériu, které před lety stanovila sama společnost Google. Proto se domnívají, že výkon čipu Willow sám o sobě existenci multivesmíru nepotvrzuje, a říkají, že klíčem k jeho výkonu jsou jevy, jako je kvantové zapletení, kdy je jeden elektron na velkou vzdálenost propojen s jinou částicí, nebo superpozice, která umožňuje qubitům být „na několika místech zároveň“.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Quantinuum, zdroj: Nature
Ze to nelze odposlouchavat? 🙂 To neni moc vedecke tvrdit, kdyz nechapou zatim samotny jev. Naopak, odposlouchavat to jde, jev vyuziva vlnovy prenos, ovlivnuje vsechny molekuly v okoli, ale pri provazani ty 2 na sebe reaguji vic. Tak ten jev funguje, podle vsech indicii, ktere se objevuji v tisku. A lze ho vyvolat i na vyssi urovni, nejen u molekul.
Takhle, abych to objasnil. Vlny se prostorem siri do nekonecna. Jen nejsou tak meritelne. Ale, dve castice, pokud o sobe vi, a touzi se provazat, muzou se provazat. Neni nutne, aby se setkali. Coz se na atomove urovni prokazuje dost tezko. takze to berte jen jako moznou variantu.
souhlas.
Tak teď si jen počkat deset kvadrilionů let. Než běžný počítač ověří, že je to spočítané správně…
Anebo výsledek výpočtu znali předem? hmm to já ve škole když jsem znal výsledek, ale postup jsem si vymyslel vlastní tak, aby mi to vyšlo dostal jsem za 5 😀