E3, kometa

Nad Českem se za několik hodin objeví mimořádně vzácná kometa. K Zemi se vrací po 160 000 letech

  • Vzácný úkaz na noční obloze.
  • K Zemi se po 160 000 letech vrací jasná kometa.

Nedávno spatřená kometa C/2024 G3 (ATLAS) se brzy přiblíží k Zemi na nejmenší vzdálenost. Poté ji bude možné sledovat zhruba týden, než zmizí. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 160 000 tisíc let, pokud tedy přežije nejbližší přiblížení ke Slunci.


Nepřehlédněte: Na Mars se dostaneme za pár dní. Kosmická loď budoucnosti slibuje mezihvězdné cestování v rekordním čase


Výjimečná kometa se vrací k Zemi

Směrem k Zemi letí další výjimečná kometa, informují astronomové. C/2024 G3 (ATLAS) byla poprvé detekována 5. dubna loňského roku systémem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) pomocí 50centimetrového reflektoru v chilském Rio Hurtado. V době objevu se nacházela 600 milionů kilometrů od Země a byla asi 158 000krát slabší než nejslabší hvězda viditelná pouhým okem.

Astronomové spočítali, že její oběžná dráha trvá 160 000 let a ve chvíli, kdy projde naší sluneční soustavou tak, bude viditelná na jižní polokouli. V závěrečné části své cesty kolem Slunce by však měla být viditelná dalekohledem (a možná i pouhým okem) i pro lidi na severní polokouli.

Přilétá k nám z hlubin vesmíru

Pokud C/2024 G3 perihélium přežije, můžeme se těšit n mimořádnou podívanou. Někteří astronomové předpovídají, že bude zářit stejně jasně jako Venuše, což z ní učiní jednu z nejviditelnějších komet za poslední desetiletí. Daniel Green z Central Bureau for Astronomical Telegrams předpovídá, že kometa by mohla dosáhnout magnitudy až -3,2. Astronom Gideon van Buitenen je ještě optimističtější a odhaduje, že by mohla zářit s jasností -6, což by ji činilo téměř třikrát jasnější než Venuši. 

Podle současných výpočtů dosáhne G3 ATLAS perihélia 13. ledna ve vzdálenosti necelých 14 milionů kilometrů od Slunce. Ve stejný den se také přiblíží k Zemi na vzdálenost 140 milionů kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..