- Výjimečná kometa se vrací k Zemi.
- Přilétá k nám z hlubin vesmíru.
Na noční obloze bude v příštím týdnu možné pozorovat vzácný úkaz. Kolem Slunce proletí ve vzdálenosti necelých 13,5 milionu kilometrů kometa nazvaná ATLAS (C/2024) G3. Při dobrém počasí by mohla být viditelná pouhým okem.
Nepřehlédněte: Užitečný trik pro okamžité zrychlení vašeho telefonu. Stačí vypnout tuto zbytečnou funkci
Kometa na obzoru
Podle předpovědi vědců z americké NASA se kometa ATLAS (C/2024) G3 nejblíže ke Slunci dostane v sobotu 13. ledna, a to do vzdálenosti přibližně 13,5 milionu kilometrů. Pro představu, Merkur obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti 47 milionů kilometrů.
ATLAS (C/2024) G3 byla poprvé spatřena 5. dubna loňského roku v rámci průzkumu pomocí robotického systému včasného varování ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), který byl vyvinutý speciálně pro detekci blízkozemních asteroidů.
V době objevu se nacházela 655 milionů kilometrů od Země a její magnituda byla +19. Byla tedy 158 000krát slabší než nejslabší hvězda viditelná pouhým okem. Předběžná dráha nicméně naznačovala, že proletí mimořádně blízko – méně než 14 milionů kilometrů od Slunce; jen asi ve čtvrtině vzdálenosti Merkuru, nejbližší planety ke Slunci. Podle serveru The Planetary Society ve druhém lednovém týdnu, kdy se dostane nejblíže ke Slunci a Zemi, mohla nabýt magnitudy až -4,5.
BREAKING 🚨: Super rare comet G3 ATLAS, which is only visible once every 160,000 years, will appear in the night sky in the next few days ☄️
Most visible in the southern hemisphere pic.twitter.com/BDL6T1yPYH
— Latest in space (@latestinspace) January 9, 2025
Noční obloha zazáří
Zpočátku se vědci domnívali, že ATLAS (C/2024) G3 je kometou, která přilétá přímo z Oortova oblaku, obrovské „bubliny“ tvořené nesčetnými miliardami ledových objektů obklopujících naši sluneční soustavu. Po zpřesnění dráhy se však ukázalo, že se ve skutečnosti jedná o starou kometu, která se již nejméně jednou přiblížila ke Slunci a jejíž oběžná doba je zhruba 160 000 let.
Pokud kometa G3 ATLAS přežije své přiblížení ke Slunci bez úhony, bude po 13. lednu na západní obloze po západu slunce pravděpodobně stejně jasná jako Venuše. Pokud vše vyjde, budou lidé svědky jevu, který se odehrává jednou za desítky tisíc let.
Zdroj náhledové fotografie: 1980supra / Pixabay, zdroj: Live Science