- Gmail nabízí ochranu schránky uživatelů pomocí AI algoritmů.
- Zároveň na svém blogu varuje před typickými podvody.
Phishingové kampaně během Vánoc pravidelně sílí. Nejspíš jste se i vy setkali s podvodnými zprávami typu SMS, na WhatsAppu, nebo třeba ve vaší e-mailové schránce. Provozovatelé e-mailových klientů s podvody účelně bojují. Příkladem toho je i Gmail, který k tomu dokonce využívá umělou inteligenci.
Nepřehlédněte: „Ahoj, mami, pomůžeš mi?“ FBI varuje před neodhalitelným podvodem, který ohrožuje i Čechy
Gmail vás ochrání pomocí AI
Podle Andyho Wena, produktového manažera Googlu, se počet podvodných e-mailů v Gmailu snížil během prvního týdne letošních Vánoc o 35 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Hlavní zásluhu na tom mají právě ochranné algoritmy umělé inteligence.
Google vyvinul nové AI modely, včetně velkého jazykového modelu (LLM), který se specializuje na odhalování phishingu, malwaru a spamu. Tento model umožňuje Gmailu blokovat o 20 % více nevyžádaných zpráv než dříve a zároveň denně analyzovat 1000× více podvodů nahlášených přímo uživateli.
Ani toto řešení však není všespásné. Navzdory pokrokům stále existují podvody, které občas proniknou do vaší schránky. Mezi ty nejčastější patří:
- Falešné faktury: Podvodníci zasílají smyšlené faktury, aby vás přiměli „vyřešit“ neexistující dluh. Poté vás přesvědčí k zaplacení, typicky přes podvrženou bránu internetového bankovnictví.
- Podvody s celebritami: Tyto e-maily často tvrdí, že pocházejí od slavné osobnosti nebo že celebrita podporuje určitý produkt. Jejich cílem je získat vaši důvěru a opět vás obrat o peníze, například formou falešných investicí.
- Vyděračské e-maily: Tyto zprávy obsahují osobní informace, například vaši adresu, a zahrnují hrozby fyzického násilí nebo zveřejnění citlivých údajů.
Jak se chránit? Google doporučuje být obezřetný u podezřelých e-mailů, neklikat na odkazy bez ověření, neposílat peníze neznámým osobám a vždy nahlásit nedůvěryhodné zprávy jako spam.
Zdroj náhledové fotografie: Stephen Philips / Unsplash, zdroj: Google