- Takhle vypadá letadlo budoucnosti na jaderný pohon pro tisíce cestujících.
- Připravte se na revoluční změny.
V hlavách designérů a příznivců do letectva už vzniklo mnoho bláznivých konceptů. Jeden se ale všem vymyká – obří hotel Sky Cruise na jaderný pohon, díky kterému nikdy nepřistane, by měl pojmout až pět tisíc pasažérů a způsobit nefalšovanou revoluci.
Nepřehlédněte: Přes WhatsApp se šíří nebezpečné zprávy, připraví vás o peníze. To před Vánoci vážně nechcete
Létající hotel nejvyšší úrovně bez pilotů
Sky Cruise je gargantuovský projekt, který se zrodil na rýsovacím prkně vyhlášeného designéra Hashema Al-Ghailiho. Mnohými je označován jako skutečný hrad na obloze a není se čemu divit.
Letadlo by mělo udržovat ve vzduchu dvacet motorů poháněných malými jadernými reaktory, které mu umožní brázdit oblohu několik let bez přistání. Cestující mají na palubu dopravovat běžná dopravní letadla, a dokonce i opravy obřího stroje na fúzní pohon mají probíhat ve vzduchu.
K dispozici budou cestujícím hotely s restauracemi a bary, nákupní centra, tělocvičny, zdravotnická střediska, nemocnice, kinosály, bazény, vnější výtahy, prostory pro pořádání akcí i 360stupňová vyhlídková plošina. Na papíře tmo zní všechno až moc dobře, či spíše nereálně. Autor fascinujícího 3D projektu je nicméně přesvědčený, že právě takhle bude vypadat budoucnost letectví.
Lidští piloti? Na ty hodně rychle zapomeňte! Monstrózní Sky Cruise má řídit umělá inteligence, která bude mít vše pod palcem. Sky Cruise je koncipován tak, aby se v něm mohlo ubytovat až 5 000 lidí – to odpovídá počtu obyvatel menšího českého městečka.
Lidé o něčem podobném sní od nepaměti
„Vycházel jsem z 3D modelu designéra Alexandra Tujicova, který zase navazoval na projekt umělce Tonyho Holmstena. Napadlo mě jejich nápady převést do animované podoby a pokusit se ukázat, jak by mohly vypadat ve skutečnosti,“ vysvětluje svůj záměr Al-Ghaili.
Koncept vznášejícího se světa sám o sobě není nový a byl popsán dokonce v dílech Jonathana Swifta z 18. století, tedy mnohem dříve, než bratři Wrightové uskutečnili svůj první let.
Fanoušci animovaných filmů se s tímto konceptem mohli setkat také v japonském filmu Zámek v oblacích z roku 1986. Zatímco v minulosti se podobné vize spoléhaly na přednosti materiálů, koncept Sky Cruise si pro projekci možné budoucnosti vypůjčuje nejmodernější technologie.
Zdroj náhledové fotografie: blende12 / Pixabay, zdroj: SME, DailyStar, Interesting Engineering
Fůzní pohon .Hmm
To je neskutečná hovadina 😁 Soudruh architekt evidentně ani neví,že existuje slovo aerodynamika, co je fyzika kapalin a jak by ty jeho psychedelie ovlivňovaly proudění. Píšou sice, že tam obyvatelé budou dopravovat klasická dopravní letadla,ale nikde není vidět,jak by přestup měl probíhat nebo jak by se to s nimi mělo propojovat.
Na celé té zhůvěřilosti je nejzajímavější otázka, co ten její zploditel hulí.
Mám dvě otázky:
1) Udrží to ranvej?
2) Jak zajistíte bezpečné přiblížení a připojení k něčemu, co se může během okamžiku propadnout o desítky metrů?