- Plánujete nákup telefonu pod stromeček?
- Poradíme, čemu byste měli věnovat pozor.
- A nejde o cenu.
Blíží se Vánoce, Štědrý den a mnoho lidí proto uvažuje o tom, co nadělí svým bližním pod stromeček. Častou volbou je oblečení, kosmetika, různé sady nebo dárkové poukazy. Člověk však nic nezkazí ani nákupem nového telefonu, obzvlášť pokud někomu z rodiny ten starý dosluhuje či jsou s ním nějaké jiné problémy.
Nepřehlédněte: Povaluje se vám doma tento starý telefon? Podle odborníků má větší cenu než panelákový byt nebo bitcoin
iPhone nebo telefon s Androidem?
Smartphonů jsou na českém trhu stovky modelů, zejména těch s operačním systémem Android. Všeobecně platí, že s rostoucí cenou se zlepšují parametry a roste výbava. To je logické a platí to u většiny spotřebního zboží. O tom však dnešní článek není.
Pojďme se pobavit o softwarové podpoře. Ta, jak se znovu ukázalo, je prvotřídní pouze u jediného výrobce – Applu. Americká firma se jako jediná může pochlubit příkladným přísunem aktualizací. Pravidelně záplatuje nově objevené chyby a jednou za rok svůj iOS zásadně vylepší a přidá do něj nové funkce.
Podobně na tom je operační systém Android. I Google vydává klíčovou aktualizaci vždy jednou v roce, poté záleží ovšem už jen na výrobcích, kdy ji na své produkty doručí. A to mnohdy trvá celou věčnost.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Samsung má letos velké problémy se svou nadstavbou One UI 7.0, která je naroubovaná právě na Androidu 15. K zákazníkům se finální aktualizace dostane až v prvním čtvrtletí následujícího roku souběžně s uvedením řady Galaxy S25.
Vivo kýžený upgrade již na své vybrané telefony doručilo, ale s vydáváním bezpečnostních oprav už to slavné není. Ještě hůře na tom je Xiaomi, majitelé některých telefonů na aktualizaci čekají měsíce. A Honor? Škoda mluvit. Tam se zasekli v čase. Jejich softwarová podpora, jestli se tomu tak vůbec dá říkat, se dá oznámkovat podtrženou 5.
Na bezpečnosti záleží
Přitom nový operační systém a pravidelný přísun oprav je v dnešní době pro každého majitele chytrého telefonu věc naprosto klíčová. Malware, spyware a další viry už dávno nejsou jen výsadou počítačů, podvodníci čím dál častěji útočí i na chytré telefony. Kyberzločin je bohužel na vzestupu a uniknout z jeho dosahu je nemožné.
Důležitou věcí, kterou bychom také rádi akcentovali, je kvalita oficiálních obchodů s aplikacemi. Zatímco do App Storu proklouzne zavirovaná aplikace sporadicky, katalog Google Play je oblíbeným terčem kyberzločinců. Každý týden se můžeme dočíst, že odborníci opět odhalili desítky aplikací ukrývajících nebezpečný malware, který krade uživatelská data a přihlašovací údaje do bankovnictví.
Neřešte cenu
Marno mluvit, letošní rok znovu připomněl, že Apple je v softwarové podpoře nedostižný hegemon. Svůj nový operační systém iOS 18 doručil na své všechny podporované telefony včas a mezitím už vydal několik záplat. O takové péči si majitelé chytrých mobilů s Androidem mohou nechat jen zdát.
Lidé by se proto při výběru nového telefonu neměli řídit jen cenou. Rozhodně neuškodí zvažovat i další důležité aspekty, jako je délka softwarové podpory, bezpečnostní politika oficiálního obchodu s aplikacemi nebo integrovaná bezpečnostní opatření v samotném operačním systému. Každý přece chce, aby jeho zařízení fungovalo tak, jak má a bylo co nejlépe zabezpečeno proti různým nebezpečným vlivům zvnějška. V tomto iPhone stále nemá konkurenci.
Zdroj náhledové fotografie: Apple, zdroj: vlastní
ty seš primitivní
Tak to je fakt hloupý článek o ničem.
💀doslova Samsung má lepší zabezpečení než iphone akorát si ho musíš zapnout, velký aktualizace má Samsung 8 let a ne jak apple 7🥱 navíc k čemu ti bude 7 let aktualizaci? Stejně si po třeba 2 letech koupíš novej💀💀