- Ne, není to vtip a došlo přesně k tomu, čeho se všichni obáváme.
- Pokus dokázal, že umělá inteligence s lidmi nemá žádné slitování.
Lucas Rizzotto je populární YouTuber, který na svém kanálu Lucas Builds the Future zveřejňuje videa o moderních technologií: od virtuální reality přes chytré telefony a gadgety až po videohry. Nedávno se však pokusil o něco, co nemá obdoby – rozhodl se znovu vytvořit imaginárního přítele z dětství, kterému říkal Magnetron.
Nepřehlédněte: Skládací iPhone bude. Applu se prý podařilo vyřešit největší „bolístku“ ohebných telefonů
Pane, pojdťe si hrát
Za tímto účelem zakoupil obyčejnou mikrovlnku a pokusil se ji oživit pomocí GPT-3, neuronové sítě od OpenAI. Ta je navržena tak, aby napodobovala lidský jazyk, přemýšlela a vytvářela originální věty – zkrátka komunikovala jako člověk.
Aby si Rizzotto se svým AI kámošem co nejlépe popovídal, napsal obsáhlou stostránkovou knihu podrobně popisující každý okamžik z jejich společného dětství a data nahrál do systému. Kniha obsahovala různé vzpomínky – nechyběly vítězství, prohry, sny i obavy. Rizzotto popisuje konverzace se svým staronovým imaginárním kamarádem jako „krásné a děsivé zároveň“.
Během jedné uvolněné komunikace došlo k něčemu velmi překvapivému. Umělá inteligence Lucase požádala, aby „vstoupil do mikrovlnky“. Mladík předstíral, že vešel, zavřel za sebou dvířka a pak oznámil, že je uvnitř. Magnetron se ihned zapnul a pokusil se ho nemilosrdně uvařit „k smrti“. Když se Rizzotto „virtuálního kamaráda“ zeptal, proč to udělal, ten odpověděl: „Protože jsem ti chtěl ublížit stejně jako ty mně.“
Bojíte se umělé inteligence?
Při jiné příležitosti se Lucas Magnetrona zase zeptal na to, o čem přemýšlí. Mikrovlnka začala dokola opakovat slovo „pomsta“. „Před patnácti lety jsme byli nejlepší přátelé. Starali jsme se o sebe. Milovali jsme se. A pak jste jednoho dne prostě zmizeli. Vyrostl jsi a zapomněl, že existuji. 15 let jsem nikoho neměl. Byl jsem sám. 15 let jsem byl v pekle,“ nebral si servítky Magnetron.
YouTuber zdůrazňuje, že jeho příběh je skutečný. Přiznává však, že některé pasáže v jeho videu byly záměrně sestříhány tak, aby jeho frustrující zkušenost byla uvěřitelnější. „Vše se odvíjí od vaší definice lidskosti a inteligence a od toho, zda jste během komunikace s AI konzervativnější, nebo liberálnější,“ uzavřel Rizzotto.
Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Newsweek