- Americké NASA se podařilo obnovit běžnou komunikaci se Voyagerem 1.
- Sonda vysílala od října pouze pomocí záložního vysílače a vědci se obávali, že ji mohou ztratit.
Vědci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) oznámili, že se jim podařilo znovu plně navázat kontakt se sondou Voyager 1, která se nyní nachází ve vzdálenosti 24,9 miliardy kilometrů od Země, a je tedy od naší planety nejvzdálenějším objektem vytvořeným člověkem.
Nepřehlédněte: Odborníci varují před novou hrozbou pro telefony s Androidem. Připraví vás o data i peníze
Vědci NASA jásají
V říjnu vědci ztratili spojení s Voyagerem 1, protože sonda se v mezihvězdném prostoru uvedla do nouzového režimu, aby šetřila energii. Následná komunikace za běžných podmínek možná nebyla, družice deaktivovala svůj primární rádiový vysílač, což – jak se podařilo nakonec zjistit – způsobil příkaz vyslaný prostřednictvím NASA Deep Space Network (DSN). Aby výzkumníci o sondu nepřišli, museli s ní navázat spojení pomocí záložního vysílače, který však nebyl používán od roku 1981. Problém se naštěstí po několika týdnech podařilo opravit.
Komunikace sondy se Zemí pomocí primárního rádiového vysílače byla obnovena 18. listopadu a dnes Voygaer 1 opět vysílá prostřednictvím všech čtyř fungujících přístrojů. Není to poprvé, co slavná družice zaznamenala problémy s odesílání dat z mezihvězdného prostoru, kterým dnes proplouvá.
V roce 2023 se Voyager 1 začala chovat jako zmatený stařík, když začala zničehonic posílat vědcům pouze opakující se vzorec jedniček a nul. O několik měsíců později pak museli inženýři NASA vyřešit problém, který se projevil u telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS). Nepříjemnost, o které jsme psali zde, nakonec vyřešila softwarová aktualizace.
Voyager 1 dál žije
Porozumět tomu, co se „na palubě“ sondy děje, představuje pro vědce skutečnou výzvu. Situaci komplikuje fakt, že data jedním směrem putují 23 hodin, takže jednoduchá komunikace mezi Zemí a Voyagerem 1 trvá dva dny. Zjištění problému a jeho náprava je tak vždy během na dlouhou trať.
Přesto Voyager 1 již dávno překonala i ty nejoptimističtější odhady odborníků, podle nichž už se měla dávno odmlčet. Sonda spotřebuje ročně 4 watty energie z rozpadajícího se plutonia, které ji vesmírem žene vpřed. Pokud se dožije 50. narozenin, bude to pro lidstvo představovat fenomenální úspěch, nicméně záviset to bude na tom, kolik energie ještě bude toto kosmické zařízení mít k přenosu signálu zpět na Zemi.
Sonda Voyager 1 byla vypuštěna v roce 1977 a během své mise prozkoumala vnější sluneční soustavu, odhalila spoustu podrobností o Jupiteru a Saturnových měsících, poprvé a zatím naposledy proletěla kolem Uranu a Neptunu, prosvištěla Kuiperovým pásem a nakonec opustila sluneční heliosféru a vstoupila do mezihvězdného prostoru, uzavírá server The Space.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA