reaktor

Stačí mu jeden litr paliva a může elektřinou zásobit milionové město. V USA postaví „svatý grál“ energetiky

  • Americká firma buduje za 65 milionů laserové vývojové centrum v oblasti San Francisco Bay Area.
  • Cílem je demonstrovat výsledky jaderné fúze, tedy možného budoucího zdroje neomezené energie.

Štěpení jádra je aktuálně nejoblíbenější a nejvíce využívaná forma výroby elektřiny. Vědci však pokukují po opačném procesu, při kterém dochází ke spojování lehkých atomových jader, nejčastěji izotopů vodíku (deuterium a tritium), za vzniku těžšího jádra (například helia). Při tomto procesu, kterému říkáme jaderná fúze, se uvolňuje obrovské množství energie.


Nepřehlédněte: V Evropě zapnou umělé Slunce, které je žhavější než skutečné. Je lidstvo blíže neomezenému zdroje energie?


Jaderná fúze jako neomezená energie

Startup Focused Energy oznámil, že v oblasti San Francisco Bay Area vybuduje své nové sídlo a pokročilé laserové vývojové centrum za 65 milionů dolarů. Toto zařízení se zaměří na vývoj inertních fúzních laserů, které mají klíčový význam pro dosažení komerčně životaschopné jaderné fúze – technologie považované za potenciální zdroj neomezené a čisté energie.

Společnost staví na úspěchu laserového výzkumného zařízení National Ignition Facility (NIF), kde v roce 2022 došlo k historickému průlomu – poprvé bylo dosaženo čistého energetického zisku z fúzní reakce. Focused Energy plánuje optimalizovat technologii laserů a vytvořit globální dodavatelský řetězec nezbytný pro komerční využití fúze.

Jaderná elektrárna
Zdroj: Nicolas HIPPERT / Unsplash

Přímý laserový pohon

Klíčem k úspěchu bude technologie přímého laserového pohonu (direct drive laser fusion) a výroba nízkonákladových palivových cívek z deuteria a tritia. Odhaduje se, že tři „plechovky“ tohoto paliva by mohly napájet město velikosti San Franciska na celý den.

První krokem bude integrované inženýrské zařízení pro testování a optimalizaci návrhu laserů a palivových cívek, následované pilotní elektrárnou schopnou vyrábět elektřinu v komerčním měřítku.

Nový americký projekt reaguje na rostoucí celosvětovou potřebu dekarbonizace a zvyšující se poptávku po základním energetickém výkonu, který bude v příštích desetiletích nutný pro udržení ekonomického růstu a rozvoj moderních technologií, jako jsou datová centra poháněná umělou inteligencí.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: San Francisco Chronicle, The Cool Down

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..