FRB, signál

K Zemi doputoval tajuplný signál z mrtvé hvězdy. Vědci se mu snaží přijít na kloub

  • Z naší galaxie přichází záhadný rádiový signál, který se opakuje každých 21 minut už více než 30 let.
  • Vědci identifikovali zdroj jako mrtvou hvězdu, která neodpovídá žádnému známému typu vesmírných objektů.
  • Tento objev naznačuje existenci dosud neznámé populace rádiových zdrojů, které mohou skrývat nové poznatky o vývoji hvězd.

Astronomové už více než 30 let sledují záhadný rádiový signál z galaxie Mléčné dráhy, který se opakuje každých 21 minut. Tento jev, pojmenovaný GPM J1839−10, je spojen s mrtvou hvězdou nacházející se asi 15 000 světelných let od Země. Přestože vědci analyzovali archivní záznamy až z roku 1988, stále nemají jednoznačné vysvětlení tohoto podivného signálu.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop našel galaxii, která by neměla existovat. Vznikla na úsvitu vesmíru


Mrtvá hvězda komunikující se Zemí?

Většina rádiových přechodů (krátkodobých záblesků) se vyskytuje v řádu sekund nebo minut. GPM J1839−10 je však výjimečný tím, že mezi pulzy uplyne 21 minut a každý z nich trvá od 30 do 300 sekund.

Tento vzor neodpovídá chování běžných mrtvých hvězd, jako jsou pulsary nebo magnetary, jejichž rotace je mnohem rychlejší. Teoreticky by měl takový objekt již dávno „vyhasnout“ a přestat vysílat záření, což činí jeho existenci ještě záhadnější.

NASA, záblesk, hvězda
Zdroj: NASA

Novinky týkající se vývoji hvězd

Jedna z teorií naznačuje, že by mohlo jít o bílého trpaslíka s extrémně silným magnetickým polem. Bílí trpaslíci jsou větší než pulsary a magnetary a mohli by takové vysílání teoreticky produkovat. Přesto je překvapivé, že podobné objekty v naší galaxii zatím nebyly objeveny.

Vědci nyní plánují další pozorování GPM J1839−10 a prohledávání starších archivů, aby objevili další podobné zdroje. Tento objev naznačuje, že ve vesmíru může existovat skrytá populace podobných dlouhodobých rádiových zdrojů, které by mohly přinést nové poznatky o vývoji hvězd a jejich fyzice.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..