- Vesmír je plný záhad.
- A nyní se to znovu potvrdilo.
Astrofyzici možná objevili stopy po tzv. kosmických strunách, které teoretici považují za „trhliny“ v kosmu vzniklé krátce po velkém třesku. Pokud se dosavadní výzkum potvrdí, může nabídnout nový pohled na vznik a vývoj vesmíru, uvádí server IFLScience.
Nepřehlédněte: Levné a rychlé vytápění? Elektrická tapeta dokáže vyhřát místnost během několika minut
Trhliny napříč galaxiemi
O kosmických strunách poprvé hovořil fyzik Tom W. B. Kibble v 70. letech dvacátého století. Tyto hypotetické jednorozměrné objekty, mnohem užší než proton a zároveň extrémně husté, podle předpokladu vznikly v první sekundě vesmíru a mohou se potenciálně táhnout napříč celým vesmírem a být zdrojem gravitačních vln neboli gravitačního čočkování, při kterém masivní objekty deformují prostor a zvětšují vzdálené galaxie, čehož využívají Webbův i Hubbleův teleskop.
Dosud je však nikdo přímo nepozoroval. Vědci se snaží najít stopy v takzvaném kosmickém mikrovlnném pozadí (CMB) ve zbytkovém záření krátce po velkém třesku. Studie uvádí, že výzkumný tým našel v oblasti CSc-1 několik potenciálních kandidátů na kosmické struny.
„Kosmické struny – pokud existují – by byly možným zdrojem potenciálně detekovatelných gravitačních vln. Mohly by také způsobovat gravitační čočkování, což je jev, který někdy astronomům pomáhá přiblížit objekty ve vzdáleném vesmíru,“ píše server IFLScience.
Vesmír skrývá mnohá tajemství
Skupina astronomů použila teleskop Chandra k výzkumu dvou blízkých galaxií v oblasti CSc-1. Zjistila, že tyto galaxie by zřejmě mohly být stejným objektem, pouze „rozděleným“ kosmickou strunou.
Konkrétně modelování dvojice galaxií SDSSJ110429-A,B ukázalo, že pozorovaný úhel mezi oběma objekty lze vysvětlit, pokud je struna silně skloněná k přímce pohledu a případně ohnutá v rovině obrazu. „Na jednom snímku jsme také detekovali znak ostré izofotální hrany, což spolu s CMB a spektrálními daty silně naznačuje možnost detekce kosmické struny.“
Výzkumný tým přesto zůstává opatrný. Možná mají obě galaxie podobné vlastnosti, protože se zrodily v těsné blízkosti, nebo je na vině neobvyklá gravitační čočka. Vzhledem k tomu, že kosmické struny dosud nebyly pozorovány, tým upírá své naděje k výkonnějším teleskopům, které jsou právě ve vývoji.
Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: IFLScience