- Otestovali jsme nový Mac mini, nejmenší počítač od Applu, a to v základní a dostupné konfiguraci.
- Je to malá krabička, která se na stole skoro ztratí. Výkonem však postačí na prakticky cokoliv.
- Vyzkoušeli jsme běžnou práci, úpravy fotografií, ale i třeba střih 4K videa.
Věděl jsem, že to bude malá krabička, ale když Mac mini dorazil, stejně jsem byl překvapen. Jednak tím, jak malé je balení, což je v podstatě jenom taková nenápadná kostka, ale pak i obsahem. Tělo počítače nemá půdorysné rozměry ani 13 na 13 centimetrů a vysoké je 5 centimetrů. Pokud máte trochu nepořádek na stole, Mac mini se na něm zvládne ztratit. Miniaturní rozměry ho skoro předurčují i třeba pro nějaké kutilské uchycení na zadní stranu monitoru, vůbec bych se toho nebál. Stejně jako bych neměl obavy ho umístit třeba do knihovny vedle pracovního místa.
Nepřehlédněte: Recenze telefonu Apple iPhone 16 Pro: Brilantně nudný, přesto nejlepší iPhone
Apple Mac mini s čipem M4: Velikost překvapí
Konstrukce je klasicky z hliníku s dominantním prvkem v podobě jablíčka na horní straně. Jednoduchost a přesně definovaný tvar designu prospívají, ale zároveň nepoutají pohledy až příliš. Na přední straně jsou dva USB-C porty a sluchátkový jack, na straně zadní pak nalezneme třikrát Thunderbolt 4, HDMI, ethernet a konektor napájení.
Mimochodem, a na to se často zapomíná, Mac mini nemá napájecí adaptér, jenom kabel. Takže nikde neleží žádné trafo, které by překáželo. A ještě dodám, že kvalita kabelu, který přivádí střídavý proud ze zásuvky, je skutečně skvělá, dokonce má i jakýsi oplet. Je to zatím asi ten nejlepší napájecí kabel, jaký jsem kdy u počítače viděl.
Nedává o sobě vědět
Základnu tvoří kruhové žebrování pro chlazení vnitřku. Zajímavé je, že z jedné strany se vzduch nasává, z druhé vyfukuje ven. Abych byl upřímný, tak jsem si o nejmenším a nejlevnějším Macu nic moc dopředu nenastudoval, akorát mě samozřejmě neminula informace, že zapínací tlačítko je na spodní straně, k čemuž se ještě dostanu. Nicméně prvních několik nocí jsem v klidu prospal asi metr od zapnutého „miníka“ a neregistroval jsem jakýkoliv hluk.
Chlazení totiž, pokud se uživatel nerozhodne provádět něco náročného, jede na nízké otáčky, což je pod prahem slyšitelnosti (sluch mám jinak poměrně dobrý). Jediné, co signalizuje zapnutí, je decentně svítící bíla LEDka, která ani ve tmě nepůsobí rušivě. A je skutečně obrovský rozdíl mezi tím, kdy si ráno člověk zapne „bednu“, jejíž hučení ho provází zbytkem pracovního dne, a tím, když zapnete Mac mini, o kterém při práci prostě nevíte. Dokud to nevyzkoušíte, nezjistíte, jak může být práce na počítači tichá.
Tlačítko už mu nevyčítejme
Teď tedy k zapínacímu tlačítku – je to nafouknutý problém. Kdo je zvyklý klasickou koncepci, tedy každodenní zapínání a vypínání, bude to považovat za problém možná tak při prvním použití. S ohledem na výše zmíněnou tichost provozu skutečně není třeba Mac Mini vypínat. Skončíte práci, zvednete se a odejdete od toho. Nic víc.
Druhý den sednete a pokračujete. Zkrátka Mac obecně se nevypíná, ačkoliv mu to samozřejmě neškodí. Osobně jsem to vyřešil tak, že aby mi v noci nesvítila poměrně zářivá dioda monitoru, dal jsem Mac mini na jinou zásuvku a monitor do vypínací „prodlužky“. Na noc jenom „cvaknu“ vypínačem a je vyřešeno.
Doporučený upgrade
Pro test jsme měli k dispozici jednu z nejzákladnějších konfigurací, respektive naprostý základ s jediným příplatkem – namísto 256GB úložiště byl počítač osazen 512 GB. Cenovku to posunulo ze 17 490 korun na 23 490 korun. Zaplatit o šest tisíc víc za to, že jsem si zvětšil disk na půl terabajtu, bych se zdráhal, nicméně z důvodu práce s většími videosoubory bych to v praxi asi udělat musel.
Pro všechny ostatní mám jednoduchou fintu. Kupte si klidně ten nejlevnější základ a k tomu investujte do externího SSD s konektorem USB-C. Nechte jej zapojený klidně trvale, ničemu to vadit nebude, akorát budete mít k dispozici o dost více místa. A 1TB SSD už dnes koupíte do dvou tisíc, takže pořád se s celkovou investicí vlezete do 20 000 korun.
Testovaný Mac Mini
- Čip M4 s 10jádrovým CPU a 10jádrovým GPU
- 16jádrový Neural Engine
- 16 GB RAM
- 512GB SSD úložiště
- Gigabitový Ethernet
- 3× Thunderbolt 4, HDMI, 2× USB‑C, sluchátkový konektor
Výkon v praxi
Troufám si konstatovat, že velká spousta, ba dokonce možná většina uživatelů, nenajde nikdy výkonový strop ani základního Macu mini. Od prvního zapnutí jsem neměl problém s výkonem nebo jakýmkoliv požadavkem. Většinu mé práce tvoří čistá „kancelářina“, tedy e-maily, Office dokumenty a psaní textů. S tím samozřejmě počítač neměl nejmenší problém, naopak jsem využíval propojení na další Apple zařízení, což je opět věc, kterou dokud nevyzkoušíte, tak nevíte, že ji potřebujete. Od vyřizování zpráv iMessage, přes posílání souborů přes AirDrop, až třeba po možnost si vedle Macu otevřít MacBook a používat ho jako druhý monitor. Jestliže tedy máte iPhone, mít k tomu ještě od Applu počítač je velmi fajn – už jen kvůli možnostem propojení.
Shodou náhod se mi test kryl s natáčením videa, na které jsem chtěl použít tři iPhony a záběry dělat v rozlišení 4K. Normálně bych to stříhal na svém herním PC, ale když mi den po natáčení přišel Mac mini, rozhodl jsem se z ekosystému vůbec neutíkat a ve Final Cut jsem vše sestříhal. Ano, tady už se Mac začal trochu zadýchávat a bylo znát, že na některé z vyšších konfigurací by byla práce plynulejší.
Nicméně i tak svoji úlohu splnil a potřebnou práci odvedl. Stejně tomu bylo i při úpravách fotografií. Ano, pokud všechno fotíte iPhonem v režimu Max RAW, kdy mají obrázky klidně i hodně přes 100 MB, asi nejste úplně cílovkou tohoto produktu. Při otevření více jak zhruba 15 takových fotek už bylo znát, že má počítač plné ruce práce. Ani tehdy však nebyl výrazně hlasitý, bylo ho slyšet, ale nebylo to nijak otravné hučení, spíše takový decentní šum.
Velké divadlo s malým… počítačem
Pro ilustraci výkonových možností jsem nechal proběhnout test Cinebench, který ukazuje známou pravdu o čipech M (teď nemám na mysli pouze M4, ale celou řadu, která začala v roce 2020). Ve výkonu při využití všech vláken strčí do kapsy procesory, které ještě relativně nedávno platily za high-end. Při využití jednoho vlákna se musí čip sklonit pouze před kolegy z vlastní stáje.
Jakou konfiguraci vybrat?
Jak už jsem uvedl, většinu potřeb zvládá s přehledem uspokojit základní konfigurace, kterou si akorát vybavte externím diskem. Něco takového bude naprosto dostačovat třeba studentovi, umím si takový počítač představit na recepci hotelu, ale i v advokátní kanceláři, zkrátka kdekoliv, kde se řeší primárně administrativa. Tam je cena 17 490 korun konečná, nic víc nepotřebujete.
A troufám si tvrdit, že i naprostá většina třeba profesionálních fotografů by mohla sáhnout po některé z těch vyšších konfigurací, ale pořád se bavíme o Macu mini. Když jsme u nich, tak základní model s čipem M4 Pro, 24 GB RAM a 512GB SSD vyjde na 42 tisíc korun. To bude výkonem zcela jiný trhač asfaltu, ale pořád jsme hluboko pod 50 tisíci korun.
Chvíli jsem si pohrával i s myšlenkou, že pokud bych měl více kanceláří, tak bych si byl schopen klidně počítač i denně převážet. V každém z pracovišť by stačilo připojit klávesnici, myš a monitor. Sice bych přišel o možnost si na cestách otevřít laptop, nicméně kdo jezdí autem, asi nepíše e-maily za volantem. Vůbec bych se nebál touto cestou vydat.
Velmi dobrá nabídka
Za mě je Mac mini v té nejvíce očesané variantě nejlepší nabídkou, kterou nám za poslední roky Apple předložil. S danou cenou se jedná o počítač, který výkonem strčí do kapsy i daleko dražší konfigurace. Při výběru „něčeho do kanceláře“ v cenovém limitu 20 tisíc korun bych absolutně neváhal. Takto dostupný výkon jsme tu ještě neměli, navíc ve velmi skromném, elegantním a přenosném balení.
Apple obrovsky těží z výhody, která ho posunula o roky před konkurenci, která se v ARM segmentu trochu plácá a nezvládá doručit na trh nic podobného. Mac mini se tak paradoxně stal volbou i pro ne úplně movité zákazníky, kteří jednoduše potřebují vysoký výkon a jsou schopni zkousnout limit v podobě na dnešní dobu už relativně malého úložiště. Namísto vybírání drahé sestavy v klasické bedně mohou sáhnout po produktu od Applu, který sice má svá specifika, ale poměr cena/užitek je tu za mě nepřekonatelný.