- V oblasti vytápění se schyluje k malé revoluci.
- Radiátory možná brzy nahradí speciální tapety.
Odborníci ze skotských univerzit ohlásili převratnou inovaci v oblasti vytápění. Vytvořili jedinečnou tapetu, která během pouhých několika minut dokáže vyhřát celou místnost. O přelomovém objevu, který by se mohl časem objevit i v České republice, informuje server techSpot.
Nepřehlédněte: Japonci vyrobili nejšílenější klávesnici na světě. Má displej, reproduktory a dá se umýt pod vodou
Elektrická tapeta na zeď i strop
Na projektu speciálních hřejících tapet spolupracují University of Glasgow, University of Strathclyde, West of Scotland Housing Association a Glasgow City Council. Mnoho budov v Glasgow patří k nejstarším na světě a má špatnou izolaci, kvůli tomu ztrácejí teplo v průměru třikrát rychleji než jejich evropské protějšky. Přitom jen v samotném Glasgow je přibližně 70 000 nájemních bytů.
Tapety, které lze instalovat snadno na zeď i strop, se skládají z měděných proužků kombinovaných s grafenem nebo uhlíkem, které vytvářejí vodivý povrch, jenž při průchodu elektřiny vyzařuje neviditelné infračervené záření. Toto záření dokáže během několika minut vyhřát místnost.
Další výhodou nové technologie je její potenciál zlepšit kvalitu vzduchu v domácnostech. Podle odborníků může přispět ke snížení vlhkosti a plísní, což jsou běžné problémy ve starších nemovitostech. Díky rychlé reakční době jsou elektrické hřející tapety vhodné zejména pro těžko vytápitelné objekty.
První výsledky jsou pozitivní
K vyhodnocení účinnosti elektrických tapet v reálných podmínkách výzkumníci využili pokročilé monitorovací techniky, jako jsou senzory internetu věcí (IoT) a analýza dat na bázi umělé inteligence (AI), které shromažďují informace o účinnosti systému a spotřebě energie.
Součástí projektu je také zpětná vazba od nájemníků. Podle Andrewa Kubskiho jsou první reakce veskrze pozitivní, což naznačuje, že elektrické tapety splňují nejen ekologické cíle, ale také uspokojují potřeby obyvatel.
Zdroj náhledové fotografie: ededchechine / Freepik, zdroj: techSpot
Dobrý nápad.
Hlavní problém s vytápěním ve starých obytných budovách nespočívá v tom, jak je vytopit, ale jak v nich teplo udržet s pokud možno co nejmenšími ztrátami.
A co elektrosmog? Všechny topné folie nejsou uzemněné a produkují extrémně vysoké hodnoty elektrosmogu často přes 2000nT (doporučení na noc je 20 nT a pro denní provoz 200nT – proto nikdy nemají tyto foliové topné systémy certifikaci IGEF atd..). Žít v rakovinotvorném prostředí chce určitě každý. Plus použití je možné jen na vnitřní stěny, na venkovní nebo k sousedovi je to jen ztrátové, protože ohříváte stěnu nejintenzivněji ze všech systémů topení a teplo vedením uniká buď ven, nebo uděláte radost sousedovi že bude mít doma tepleji. Stejný problém má stopní foliové topení a další podobné divočiny, které jsou na trhu jen pro to, že je to levné, snadno se instalují a kdo se v oboru neorientuje tak snadno naletí na tato jednoduchá řešení.., buďte obezřetní a přemýšlejte.