Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

Vědcům spadla čelist, nic takového nikdy dřív neviděli. Sonda Solar Orbiter odemkla velkou záhadu Slunce

  • ESA zveřejnila další detailní fotografie Slunce.
  • Jeho povrch ukazují v bezprecedentních detailech.

Sonda Solar Orbiter s českými přístroji na palubě se znovu vyznamenala. Nedávno se znovu přiblížila ke Slunci a vyfotila jeho povrch v dosud nevídaných detailech. Žádné jiné vesmírné plavidlo nedokázalo pořídit snímky naší životadárné hvězdy z takové blízkosti, říkají vědci ESA.


Nepřehlédněte: České Xiaomi prozradilo, kdy vyjde HyperOS 2.0. Aktualizace roku je napěchovaná novými funkcemi


Takové záběry Slunce lidé ještě neviděli

Zatím nejnovější fotografie Slunce – pořízené tehdy, když sonda procházela na své dráze přesně mezi Zemí a Sluncem – zveřejnila ESA na svém webu i na Twitteru a vyzvala všechny, aby si užili neskutečné detaily, které přístroje zachytily.

Fotografie byly pořízeny ve vzdálenosti necelých 74 milionů kilometrů od Slunce. Slunce je velké, takže přístroje musely pořídit více fotek, které pak byly spojeny dohromady. Každý snímek se skládá z 25 fotografií a Slunce má na každé mozaice průměr téměř 8 000 pixelů, což poodhaluje množství klíčových informací, například o jeho magnetismu.

„Magnetické pole Slunce je klíčem k pochopení dynamické povahy naší domovské hvězdy od nejmenších po největší měřítka. Tyto nové fotografie ve vysokém rozlišení z přístroje PHI sondy Solar Orbiter ukazují krásu povrchového magnetického pole Slunce v bezprecedentních detailech. Zároveň jsou klíčové pro odvození magnetického pole v horké sluneční koróně, kterou zobrazuje přístroj EUI,“ poznamenal v prohlášení Daniel Müller z ESA.

Družice Solar Orbiter

Sonda Solar Orbiter se vydala ke Slunci z floridského mysu Canaveral 10. února 2020. Od té doby sbírá data, která mají podrobněji osvětlit některé dosud málo poznané stránky sluneční aktivity. Jedním z cílů mise je objasnit, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole.

1800 kilogramů vážící kosmický aparát má na palubě šest přístrojů pro dálkový průzkum, které snímkují hvězdu a její sousedství, a čtveřici přístrojů pro místní měření v okolí sondy. Co se týká přímo českých zařízení, tak konkrétně přístroj RPW slouží k měření plazmových a rádiových vln a lokálních plazmových hustot v tzv. slunečním větru.

Cílem družice s možným rozpětím solárních panelů až 18 metrů je komplexní studium Slunce a vnitřní heliosféry z bezprostřední vzdálenosti, a tedy s vysokým rozlišením. Solar Orbiter je společný projekt Evropské kosmické agentury (ESA) a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..