Černá díra

Země se přiblížila k supermasivní černé díře ve středu Mléčné dráhy. Řítí se k ní vysokou rychlostí 26 000 km/h

  • Ve vesmíru nuda rozhodně není. Ukázalo se, že naše planeta se blíží k supermasivní černé díře ve středu Mléčné dráhy.
  • Nová studie se opírá o data z japonského radioastronomického projektu VERA.

Japonský radioastronomický projekt VERA odhalil, že Země je o 2 000 světelných let blíže supermasivní černé díře v centru Mléčné dráhy. Výzkum rovněž ukázal, že naše planeta se na oběžné dráze kolem centra galaxie pohybuje o 7 km/s rychleji, než se dříve předpokládalo.


Nepřehlédněte: Šokující studie! I záchodové prkénko je čistší než telefon – tohle vám leze po displeji


Země se přibližuje k supermasivní černé díře

Pokud si myslíte, že ve vesmíru je v poslední době nuda, tak jste na velkém omylu. Ukázalo se, že naše planeta je mnohem blíže supermasivní černé díře ve středu Mléčné dráhy, než se dosud předpokládalo. Z nových pozorování vyplývá, že Země se pohybuje rychlostí 26 000 kilometrů za hodinu a je o 2 000 světelných let blíže hladovému monstru Sagittarius A*, píše server News Science & Nature.

Nové informace pocházejí z dat shromážděných v rámci japonského radioastronomického projektu VERA, což je soubor zkratek označujících VLBI Exploration of Radio Astrometry (přičemž „VLBI“ znamená Very Long Baseline Interferometry). Výzkum byl zahájen v roce 2000 a jeho cílem je zmapovat rychlostní a prostorovou strukturu Mléčné dráhy.

Země
Planeta Země | foto: ColiN00B / Pixabay

Blíže středu galaxie

Vědci zainteresovaní v projektu VERA využívají interferometrii ke shromažďování a kombinování dat z radioteleskopů rozmístěných po celém japonském souostroví. Tato technika umožňuje projektu získat ohromující rozlišení, které je stejně dobré jako u dalekohledu o průměru 2 300 kilometrů.

Díky obrovskému množství dat vědci revidovali předchozí studie, když zjistili, že Země se na své dráze kolem galaktického středu pohybuje rychlostí 227 km/s, což je o 7 km/s více než dříve uznávaná rychlost 220 km/s. Zároveň určili nový střed galaxie – bod, kolem kterého se vše v Mléčné dráze otáčí. Podle aktualizované mapy je tento střed včetně supermasivní černé díry Sagittarius A* vzdálen od Země přibližně 25 800 světelných let. To je výrazně blíže než dříve stanovená vzdálenost 27 700 světelných let.

Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jsem to musel číst třikrát, než jsem částečně rozšifroval tu informaci. A ani potom jsem nepochopil titulek.

Comments are closed.