Vesmír, warpový pohon

Warpový pohon bude realitou, říkají vědci NASA. Na Mars lidstvo dostane za pár sekund

  • Warpový pohon nemusí být pouhým senem.
  • Dostane nás k dalekým světům.

Koncept warpového pohonu, který v roce 1994 navrhl mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre, stále přitahuje pozornost. Podle jeho teorie by se vesmírná loď mohla zdánlivě pohybovat rychleji než světlo tím, že by se prostor před ní smršťoval a za ní rozpínal. Ačkoli by se mohlo zdát, že warpový pohon zůstane navždy v oblasti sci-fi, vědci se stále více přibližují tomu, aby se nakonec stal realitou.


Nepřehlédněte: Hozená rukavice USA: Čína ukázala přelomový raketoplán Haolong, který přistává jako letadlo


Warp už nemusí být jen sen

V oblasti sci-fi umožňují warp pohony vesmírným lodím pohybovat se rychlostí světla tím, že stlačují prostoročas před lodí a rozšiřují vše vzadu, čímž vytvářejí warpovou bublinu. Tato technologie, která je nejvíce spojována se seriálem Star Trek, inspirovala řadu fyziků k pokusům o vytvoření vlastního funkčního řešení.

Mexický teoretický fyzik Miguel Alcubierre vymyslel v roce 1994 takzvaný Alcubierrův pohon. Jeho model počítá s warpovou bublinou, která plavidlu umožňuje cestovat neuvěřitelnou rychlostí – v některých představách mnohonásobně vyšší než rychlost světla.

„Předpokládejme, že máte plavidlo, které je v bublině. Udělali byste to tak, že byste stlačili časoprostor před plavidlem a rozšířili časoprostor za ním,“ popisuje Joseph Agnew, student z Alabamské univerzity. Hlavní překážku pro jeho realizaci však představuje obrovské množství potřebné energie.

K pohonu kosmické lodi pomocí Alcubierrova pohonu by bylo zapotřebí hmotnosti rovnající se hmotnosti Jupiteru, což je nepředstavitelné množství energie. Na řešení tohoto problému pracuje inženýr NASA Dr. Harold „Sonny“ White, který říká, že změna tvaru warpové bubliny by mohla potenciálně snížit spotřebu energie přibližně na hmotnost 700 kilogramů.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Pohon popírající přírodní zákony

White vede tým fyziků a inženýrů v NASA, kteří se nyní podílejí na stavbě White-Judayova interferometru warpového pole – zařízení určeného k detekci a generování nejmenších warpových bublin.

Tato nové vznikající technologie sice neumožní okamžité cestování do vzdálených galaxií, jako je Andromeda, ale představuje významný krok k realizaci skutečného warpového pohonu. Připomeňme, že Star Trek předpověděl vynález warpového pohonu v roce 2063. Ačkoli toto datum nelze potvrdit, pokračující výzkum a inovace mohou jednoho dne proměnit koncept warpového pohonu ve skutečnost.

Kromě Alcubierrova pohonu zkoumá NASA ještě několik dalších „sci-fi“ teorií. Patří mezi ně například manipulace s dalšími dimenzemi, využití Casimirova efektu k získání záporné energie a modifikace kvantové teorie pole.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: The Brighter Side

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..